Σπουδαίο διπλό με ανατροπή για τον Δικέφαλο Γερίου

Την 4η του νίκη πανηγύρισε την Τρίτη 08 Μαρτίου 2022 ο Δικέφαλος Γερίου. Στο ντεμπούτο του νέου τεχνικού Παύλου Παύλου η ομάδα του Γερίου επικράτησε με 1-3 σετ (25-21, 24-26, 21-25, 22-25) σε 107’ της Νέας Σαλαμίνας στο Γυμνάσιο Αγ. Νεοφύτου στη Λεμεσό, ανέβηκε στους 13 βαθμούς και έκανε αποφασιστικό βήμα σωτηρίας 4 αγώνες πριν το φινάλε.

Η Νέα Σαλαμίνα αν και προηγήθηκε έχασε στην έδρα της και δεν ξέφυγε βαθμολογικά στον Όμιλο Διαβάθμισης. Οι «ερυθρόλευκες» πλήρωσαν τα πολλά χαμένα σερβις και την κακή υποδοχή. Σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε το πρώτο σετ με 25-21 σε 25’ και προηγήθηκε.

Το δεύτερο σετ είχε ανατροπές αφού οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν 19-16, αλλά ο Δικέφαλος με ψυχικά αποθέματα ανέτρεψε τα πάντα, κέρδισε 24-26 και ισοφάρισε 1-1 σε 29’.

Ο Δικέφαλος ήταν καλύτερος στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ και προηγήθηκε 04-08. Οι παίκτριες του Παύλου Παύλου κατάφερνε να διατηρεί το προβάδισμα 10-13 και αύξησε στο +4 13-17 όντας πιο αποτελεσματικές. Η ομάδα του Γερίου ξέφυγε για τα καλά κερδίζοντας 21-25 σε 27’ και προηγήθηκε 1-2 σετ.

Η Νέα Σαλαμίνα αντέδρασε στο τέταρτο σετ και είχε το προβάδισμα τριών ή τεσσάρων πόντων στα μέσα του σετ 13-09. Η ομάδα του Γερίου με σερί 02-06 κατόρθωσε να ισοφαρίσει 15-15 και πήγε να φέρει «τούμπα» το σετ, κάτι που κατόρθωσαν αφού οι παίκτριες του Π. Παύλου προηγήθηκαν 16-17. Η Νέα Σαλαμίνα μετά το τάϊμ –άουτ του κόουτς Γ. Μπάλλου ισοφάρισε 18-18. Η ομάδα του Γερίου κατόρθωσε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με +2 21-23 και 22-24 και πήρε το σπουδαίο διπλό αφού κέρδισε 22-25 σε 26’ και τον αγώνα με 1-3 σετ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Γ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Srtefling, Πέτρου, Lezhenkina, Palmieri , Θεοδούλου, Προκοπίου – Λίμπερο: Στεφάνου – Αλλαγές: Κόκκινου.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ (Π. ΠΑΥΛΟΥ): Οικονομίδου, Karabinovic, Σολωμή, Weg, Lukacs, Στυλιανού – Λίμπερο: Μαραγκού – Αλλαγές: Παντελίδου, Βατυλιώτη.

Αναβλήθηκε ο αγώνας Lemesos Volleyball – ΑΕΚ

Ο άλλος αγώνας του Ομίλου Lemesos Volleyball – ΑΕΚ αναβλήθηκε μετά τον εντοπισμό θετικού κρούσματος στην ομάδα της Lemesos Volleyball. Ο αγώνας ορίστηκε το Σάββατο 12 Μαρτίου σε ώρα που θα ανακοινωθεί αργότερα.