Θρίλερ στο Παραλίμνι με μεγάλη νικήτρια την Ομόνοια

Πραγματικό θρίλερ επιφύλασσε το τελευταίο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής του πετοσφαιρικού πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας ανδρών που άρχισε στις 2 και ολοκληρώθηκε απόψε 16 Νοεμβρίου.

Η Ομόνοια σε εξ αναβολής αγώνα κέρδισε την ΕΝΠ με 3-2 σετ (18-25, 25-23, 17-25, 32-30, 7-15), αλλά παρέμεινε στην 3η θέση με 13 βαθμούς, τρεις πίσω από τους πρωτοπόρους Ανόρθωση και Παφιακό που έχουν 15 βαθμούς. Η Ένωση που διεκδίκησε μέχρι το τέλος τη νίκη, εξασφάλισε ένα πόντο και βρίσκεται στην 5η θέση με 06 βαθμούς.

Το σπουδαίο παιχνίδι διήρκησε 128’ με το τέταρτο σετ να έχει διάρκεια 40’. Οι «πράσινοι» που κερδίζουν μέσα σε τρεις μέρες δεύτερο παιχνίδι με3-2 (προηγήθηκε αυτό με τον ΑΠΟΕΛ την Παρασκευή), αξιοποίησαν την υπεροχή τους στο πρώτο, τρίτο και πέμπτο σετ και έφυγαν νικητές από τη Κλειστή Αίθουσα Δήμου Παραλιμνίου.

Η Ομόνοια ήταν καλύτερη στο πρώτο σετ το οποίο κέρδισε 18-25 και προηγήθηκε 0-1 σετ σε 24’ Στο δεύτερο σετ οι «βυσσινί» μπήκαν πολύ καλά αιφνιδιάζοντας τους «πράσινους» με αποτέλεσμα να προηγηθούν 4-1 και 7-3 .

Η Ομόνοια αντέδρασε πολύ καλά και παίζοντας πολύ καλό βόλεϊ ισοφάρισε 12-12 με την Ένωση να επιχειρεί να μείνει ζωντανή και βρισκόταν μέσα στο παιχνίδι 17-17. Το σετ είχε τεράστιο ενδιαφέρον αφού στα τελικά στάδια καμιά δεν μπορούσε να ξεφύγει 19-19. Η Ένωση ξέφυγε στα τελικά στάδια με 24-21 και ολοκλήρωσε το σετ με νίκη 25-23 σε 26’ ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1.

Το τρίτο σετ ήταν καθοριστικό και άρχισε πολύ κλειστά. Η Ομόνοια εξασφάλισε ένα ελαφρύ προβάδισμα 5-6 το οποίο θέλησε να αυξήσει 7-12 εξασφαλίζοντας σημαντικό προβάδισμα. Οι πράσινοι ξέφυγαν και άλλο 9-14 δείχνοντας ό,τι θα «καθάριζαν» το σετ. Η εξέλιξη του αγώνα βοήθησε την Ομόνοια να πάρει γερό προβάδισμα 12-21 που την έφερε πολύ κοντά στο 1-2. Τελικά, οι «πράσινοι» κέρδισαν με 17-25 σε 21’ και πήραν εκ νέου το προβάδισμα.

Στο τέταρτο σετ η Ένωση ήθελε να κερδίσει για να μείνει στο παιχνίδι και η Ομόνοια να «καθαρίσει» το τρίποντο. «Βυσσινί» και «πράσινοι» άρχισαν ορεξάτα και τα αρχικά στάδια του σετ ήταν ισοδύναμο 4-4 και 8-8 με την Ένωση να προηγείται 12-9 για να αποκτήσει την ψυχολογία με το μέρος της. Παράλληλα, ανάγκασε τον κόουτς του «τριφυλλιού» Σάββα Σάββα να καλέσει τάιμ άουτ.

Η ομάδα του Ν. Ρουμελιώτη εξακολουθούσε να διατηρεί το προβάδισμα 14-10 και να βάζει δύσκολα στην Ομόνοια. Οι «φωνές» του Σ. Σάββα «έπιασαν τόπο» με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν 15-15 και το σετ άρχισε ξανά. Σταδιακά, η Ομόνοια πήρε τα πάνω της και προηγήθηκε 16-18. Το «στάτους» του αγώνα δεν άλλαξε σε πολύ μεγάλο βαθμό που ήταν πολύ ανταγωνιστικό και την Ένωση να κάνει τη μίνι ανατροπή και να προηγείται 22-21. Έγινε σπουδαίο σετ με την Ομόνοια να ισοφαρίζει 23-23.

Τα πάντα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους όταν η ΕΝΠ ισοφάρισε 24-24. Μετά από συγκλονιστικό σετ που πήγαινε πόντο-πόντο με την ομάδα του Παραλιμνίου να προηγείται 31-30 για να εξασφαλίσει το χρυσό πόντο κερδίζοντας 32-30 σε 40’. Παράλληλα, ισοφάρισε τον αγώνα σε 2-2 σετ. Η κούραση και τα αποθέματα δυνάμεων θα έπαιζαν ρόλο στο τάι μπρέικ αναφορικά με το ποια από τις δυο ομάδες θα εξασφάλιζε τη νίκη και το δίποντο.

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 0-2 σετ. Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να ξεφύγουν αφού οι «βυσσινί» ισοφάρισαν 3-3 και το θρίλερ συνεχίστηκε. Το τάι μπρέικ τουλάχιστον στα αρχικά στάδια ήταν πολύ ελκυστικό με την Ομόνοια να ξεφεύγει 4-6 και να αποκτά κάποιο μικρό πλεονέκτημα. Η Ομόνοια είχε περισσότερες δυνάμεις και ανέβασε τη διαφορά στο +5 (4-9).Οι «πράσινοι» αύξησαν και στο +6 (7-13) και κατόρθωσε να ολοκληρώσει το σετ με 7-15 πετυχαίνοντας μια πολύ δύσκολη νίκη με 2-3 σετ.

ΕΝΠ (Ν. Ρουμελιώτη): Cutinho, Dusan, Vieto, Παπανδρέου, Γεωργίου, Χρυσοστόμου. Λίμπερο: Πάπας. Αλλαγές: Στέκας, Παρασκευόπουλος, Σιόκουρος.

Ομόνοια (Σ. Σάββα): Αχ. Πετρακκίδης, Αλεξίου, Ελευθερίου, Bojic, Rangel, Προδρόμου. Λίμπερο: Πλατρίτης.

Η 7η αγωνιστική είναι ορισμένη την Παρασκευή 20 Νοεμβρίου 2020 με τέσσερα μεγάλα παιχνίδια. Δεσπόζει το ντέρμπι κορυφής Παφιακός-Ανόρθωση στην Κλειστή Αίθουσα «Αφροδίτη». Πολύ σημαντικός είναι ο αγώνας Ομόνοια-Αναγέννηση Δερύνειας στο «Ελευθερία». Μεγάλο παιχνίδι προμηνύεται μεταξύ Ολυμπιάς Φρενάρους-ΑΠΟΕΛ. Εξάλλου, στην Κλειστή Αίθουσα Παραλιμνίου η ΕΝΠ θα υποδεχθεί την ΑΕ Καραβά. Ρεπό θα έχει η Νέα Σαλαμίνα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Τελευταία Ενημέρωση