Ομόνοια: Νίκη και πρόκριση στους «16» του CEV Challenge Cup

Kέρδισε δυο αγώνες μέσα στην Αυστρία και πάει στους «16» του CEV Challenge Cup

Μια «χαψιά» έκανε η Ομόνοια την McDonalds Ried Im Innkers αφού κέρδισε και την Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2022 στο δεύτερο αγώνα που έδωσε στην Αυστρία με 3-0 σε 85’ και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «16» του CEV Challenge Cup Ανδρών.

Οι «πράσινοι» του Σάββα Σάββα θα αντιμετωπίσουν στον επόμενο γύρο την Ribola Kastela της Κροατίας. Οι αγώνες είναι ορισμένοι μεταξύ 08 και 17 Νοεμβρίου 2022. Στον επαναληπτικό του UVC Raiffeisen Volleydome η Ομόνοια έδειξε ψυχή ειδικά στο δεύτερο σετ, αφού στο πρώτο και στο τρίτο κυριάρχησε και με κορυφαίους τους Quiherme με 19 πόντους, Ελευθερίου με 11 και Dvoranen Robinson (Rob) με 10 «άλωσε» τη Σάλα της Ried Im Innkreis.

Η Ομόνοια έδειξε εξαιρετικά δείγματα γραφής στο πρώτο σετ και αφού ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ (16-10, 21-14, 23-17) επικράτησε με 25-18 σε 23’ και πήρε ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης.

Στο δεύτερο σετ οι Αυστριακοί πείσμωσαν και προηγήθηκαν 11-13 και 15-18. Η Ομόνοια με ντεμαράζ γύρισε τα δεδομένα, προηγήθηκε 25-24. Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο σετ με την McDolalds Ried Im Innkreis να επανακτά το προβάδισμα 29-30. Η Ομόνοια όμως γύρισε τα δεδομένα κατακτώντας το σπουδαίο σετ και την πρόκριση, αφού κέρδισε 32-30 σε 35’. Οι δυο Βραζιλιάνοι Quiherme με 11, ο Rob με 9 και ο Ελευθερίου με 9 οδηγούσαν την Ομόνοια.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ 09-09. Η Ομόνοια στη συνέχεια με την ψυχολογία στα ύψη μετά την πρόκριση, ανέβασε στροφές προηγήθηκε 21-17 και 24-18 «καθαρίζοντας» τη νίκη με 3-0 σετ και την πρόκριση με 25-20 σε 27’.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Ελευθερίου 11, Μαυρομμάτης 04, Rob 10, Aλεξίου 04, Quiherme 19, Felicio 05 – Λίμπερο: Πάππας. – Αλλαγές: Πετρακκίδης, Αβερκίου, Λοϊζου 01, Παπαδημητρίου.

McDolalds Ried Im Innkreis(D. KEFER): Αuffray 04, Sorra 02, Bozek 02, Rutecki 12, Etlinger 11, Berger 05– Λίμπερο: Οchaya – Αλλαγές: Zhukov 06, Breit, Jajtic, Wojakow, Μurzl 01.

Λεζ. Φάση από τον πρώτο αγώνα που η Ομόνοια κέρδισε με 3-1 σετ την Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2022.