Ομόνοια: Ιστορική πρόκριση στους «8» του CEV Challenge Cup

Έγινε η πρώτη κυπριακή ομάδα που πέτυχε κάτι τέτοιο

Γράφει η ιστορία η πετοσφαιρική Ομόνοια καθώς προκρίθηκε απόψε στους «8» του Challenge Cup πετυχαίνοντας και δεύτερη νίκη (2-3 (25-18, 21-25, 25-22, 22-25, 11-15)) επί της Lindemans Aalst μέσα στο Βέλγιο.

Έγινε η πρώτη κυπριακή ομάδα που φτάνει μέχρι τα προημιτελικά της διοργάνωσης γεμίζοντας με περηφάνια ολόκληρο το νησί.

Θα αγωνιστεί τον Ιανουάριο με την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι ΠΑΟΚ- Μακάμπι Τελ Αβίβ που αγωνίζεται αύριο στη Θεσσαλονίκη. Οι Ισραηλινοί κέρδισαν το πρώτο ματς με 3-1 σετ.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν Νικόλας Ελευθερίου που «διέλυσε» τους Βέλγους με 27 πόντους. Άλλους 16 πρόσθεσε ο Dvoranen.

Οι Bέλγοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και στο πρώτο σετ προηγήθηκαν 08-04 και 16-10. Παράλληλα, η Aalst αύξησε σε 20-13 για να κερδίσει 25-18 σε 24’ και να κάνει το 1-0 σετ.

H Oμόνοια έκανε αντεπίθεση στο δεύτερο σετ και ήταν μπροστά συνεχώς (04-08, 12-16, 16-21) για να επικρατήσει 21-25 σε 23’ ισοφαρίζοντας 1-1 και «παγώνοντας» την Sportcentrum Shotte.

Στο τρίτο σετ έγινε ένα αμφίρροπο παιχνίδι με τους Βέλγους να έχουν ισχνό προβάδισμα (08-07). Οι «πράσινοι» κατάφεραν να το «γυρίσουν» 14-16, αλλά τελικά την Lindemans Αalst να επικρατεί με 25-22 σε 25’ και να προηγείται με 2-1 σετ.

Η Ομόνοια ήταν εκπληκτική στο τέταρτο σετ και είχε συνεχώς το προβάδισμα διαμορφώνοντας διαφορές νίκης (06-12). Η Lindemans Aalst μείωσε στο -4 14-18 με πόντους του Van De Velde. Η ομάδα μας βασίστηκε στο «τρίγωνο» Ελευθερίου (έκανε μεγάλο παιχνίδι), Dvoranen και Felicio. H oμάδα μας κράτησε το σπουδαίο προβάδισμα, κέρδισε με 22-25 σε 27΄ ισοφάρισε 2-2 και πήρε την τεράστια πρόκριση για τους «8».

Στο τάϊ – μπρέικ που είχε τυπική σημασία η Lindemans Αalst προηγήθηκε 04-02, η Ομόνοια ισοφάρισε 06-06, με άσο του Felicio και καρφί του Dvoranen αλλά οι Βέλγοι προηγήθηκαν 09-07. Oι «πράσινοι» κατάφεραν να προσπεράσουν 10-12 για να κερδίσουν 11-15 σε 15’ και να πάρουν τη μεγάλη ιστορική νίκη με 2-3 σετ.

LINDEMANS AALST (C. ACHTEN):Ηoff 3, Van de Velde 14, Heckel 01, Bogachev 20, Overbeeke 10, Lopes 11- Λίμπερο: Βaetens. –Aλλαγές: Meier 1, Jansons 8,Μonteiro, Saaremaa 1.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ):Antipkin, Ελευθερίου 27, Dvoranen 16, Αλεξίου 09, Quiherme 12, Felicio 05 – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Πετρακκίδης 02, Μαυρομμάτης.

Η αποστολή της Ομόνοιας επιστρέφει στην Κύπρο την Πέμπτη το βράδυ μετά από ταξίδι «οδύσσεια» αφού από το Βέλγιο θα βρεθεί σε Ολλανδία, Πολωνία για να φθάσει στη βάση της.