Πετόσφαιρα: Δυναμική επιστροφή για ΑΠΟΕΛ

Με άριστη ψυχολογία πάει στο Βέλγιο η Ομόνοια – Οι αγώνες της 8ης αγωνιστικής

H δυναμική επιστροφή του ΑΠΟΕΛ, το σερί της Αναγέννησης Δερύνειας, η μεγάλη νίκη της Ε.Ν.Π. και το σερί της Ομόνοιας που συνεχίζεται ξεχώρισαν από τους τέσσερις αγώνες της 8ης αγωνιστικής – 1ης του Β’ Γύρου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Ανδρών την Παρασκευή 09 Δεκεμβρίου 2022.

Ο ΑΠΟΕΛ μετά από δυο ήττες επικράτησε με 3-0 της Νέας Σαλαμίνας στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» και έμεινε στη 2η θέση. Η Αναγέννηση Δερ. συνέχισε τα μεγάλα διπλά κερδίζοντας στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» την Ανόρθωση με 1-3 σετ. Η αλλαγμένη Ε.Ν.Π. επικράτησε στο Γήπεδο Παραλιμνίου του Kuutio Homes Παφιακού με 3-0. Εξάλλου, η Ομόνοια πριν αναχωρήσει για το Βέλγιο και τον ιστορικό αγώνα με την Aalst για τους «8 fInals του CEV Challenge Cup κέρδισε την Ολυμπιάς Φρ. στο «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» με 0-3 σετ.

Δυναμική επιστροφή

Δυναμική επιστροφή πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ την Παρασκευή 09 Δεκεμβρίου 2022 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, 1ης του Β’ Γύρου του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών. Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 3-0 στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ» της Νέας Σαλαμίνας σε 83’ και βρίσκονται στη 2η θέση ισόβαθμοι με την πρωτοπόρο Ομόνοια, έστω με δυο αγώνες περισσότερους. Η Νέα Σαλαμίνα που ήταν ενισχυμένη με τον νέο ξένο της Rodrigo Telles με την ήττα υποχώρησε στην 5η θέση με 12 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ ο ΑΠΟΕΛ έλεγξε το παιχνίδι και προηγήθηκε έξι πόντους 23-17, (άνκαι οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 01-05) για να επικρατήσει 25-17 σε 23’. Στο δεύτερο σετ ο αγώνας ήταν κλειστός με τους «γαλαζοκίτρινους» να ξεφεύγουν στο τέλος και να κερδίζουν 25-22 σε 33’. Στο σετ τραυματίστηκε ο Δημήτρης Αποστόλου που αποχώρησε υποβασταζόμενος, αλλά ο ΑΠΟΕΛ άντεξε βρίσκοντας τις λύσεις.

Στο τρίτο σετ ο ΑΠΟΕΛ ήταν εξαιρετικός και αφού έκτισε σημαντικές διαφορές (15-09,, 17-09, 19-11, 22-13) κέρδισαν 25-19 σε 27’ και επικράτησαν με 3-0.

ΑΠΟΕΛ (Γ.ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, Αντωνιάδης, Uuscari, Vanags, Χρυσοστόμου, Shlomin – Λίμπερο 1: Παντελή – Αλλαγές: Βερεϊς, Πέτρου.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Κ.ΑΔΑΜΟΥ): Αndrade, Νικολάου, Telles, Σαββίδης, Παφίτης, Thiel – Λίμπερο 1: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Χατζηβασίλη, Αχιλλέως, Στ. Σαββίδης, Χρίστου.

Διαιτητές: Α. Δανιήλ – Κ. Στεφανής

Νέο μεγάλο διπλό

Νέο μεγάλο διπλό πέτυχε στην 8η αγωνιστική – 1η του Β’ Γύρου η Αναγέννηση Δερύνειας. Την Παρασκευή 09 Δεκεμβρίου 2022 οι «πράσινοι» επικράτησαν με 1-3 της Ανόρθωσης σε 116’ στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» και ανέβηκαν στην 3η θέση αφήνοντας στην 4η την Ανόρθωση.

Η Ανόρθωσις άρχισε εντυπωσιακά τον αγώνα και στο πρώτο σετ ξέφυγε 23-13 και επικράτησε 25-17 σε 22’ για να προηγηθεί. Στο δεύτερο σετ καμιά ομάδα δεν μπορούσε να επιβληθεί με τις διαφορές να είναι πολύ μικρές (06-06, 18-18. 22-22). Όλα κρίθηκαν στους έξτρα πόντους με την Αναγέννηση να επικρατεί 27-29 σε 35’ και ισοφάρισε 1-1.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Κ. Καμπερίδη προηγήθηκε 18-15 και 24-20 για να κερδίσει 21-25 σε 27’ και ανέτρεψε το σκορ. Η Αναγέννηση Δερ. ήταν πιο αποτελεσματική στο τέταρτο σετ αφού σε ένα αγώνα που κρίθηκε σε λεπτές ισορροπίες γύρισε τα δεδομένα (19-17, 23-22) και επικράτησε με 23-25 σε 32’ εξασφαλίζοντας μια εξαιρετικής σημασίας νίκη.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Χρυσοστόμου, Senica, Zηκάκης, Glivenko, Viller, Χριστοφόρου – Λίμπερο 1: Aντωνίου – Αλλαγές: Βατυλιώτης, Δημητρίου, Χρ. Σαββίδης, Κοντός.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Leontiev, Κυπριανού, Brammwell, Sihnavelski, Καραγιάννης, Antonic – Λίμπερο 1: Παπαϊωάννου , Λίμπερο 2: Nurettin – Αλλαγές: Στέκας, Τζωρτζής.

Διαιτητές: Δ. Κουκούνης – Α.Κωνσταντινίδης

Αλλαγμένη η Ε.Ν.Π.

Αλλαγμένη η Ε.Ν.Π. πήρε σπουδαία νίκη στην 8η αγωνιστική, 1η του Β Γύρου στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών κερδίζοντας στο Γήπεδο Παραλιμνίου τον Kuutio Homes Παφιακό με 3-0 σετ σε 76’ και τον πλησίασε στο -3. Με την ήττα της η ομάδα της Πάφου βρίσκεται πολύ πίσω από την τετράδα.

Η Ε.Ν.Π. έχοντας στη σύνθεσή της τον Βούλγαρο πασαδόρο Chono Penchev επέβαλε τον ρυθμό της στο πρώτο σετ και αφού προηγήθηκε 23-15 κέρδισε με 25-15 σε 20’.

Στο δεύτερο σετ τα δεδομένα δεν άλλαξαν με τους «βυσσινί» να προηγούνται 22-15 και να επικρατούν 25-17 σε 23’ αυξάνοντας το προβάδισμά τους. Στο τρίτο σετ o Kuutio Homes Παφιακός αντέδρασε και πίεσε να πάρει το σετ. Η ομάδα του R. Vasjiliev προηγήθηκε 08-10 με την Ε.Ν.Π. να προηγείται 19-18. Μετά από εξαιρετικό παιχνίδι η ομάδα του Παραλιμνίου κέρδισε τους έξτρα πόντους 29-27 σε 33’ και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Ε.Ν.Π. (T.GALIMBERTI): Ττόφια, Penchev, Σαββίδης, Ανδρέου, Diaz, Piza – Λίμπερο 1: Xρυσοστόμου, Λίμπερο 2:Λαμπρινός – Αλλαγές: Γεωργίου.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (R.VASJILIEV): Kollo, Προδρόμου, Eerma, Σκορδής, Sacharewic, Ποχάνης – Λίμπερο 1: Γ. Χρυσοστόμου, Λίμπερο 2: Χριστίδης – Αλλαγές: Α. Σαββίδης, Καλός, Σωκράτους, Παναγιωτίδης.

Διαιτητές:Χρ. Μαϊφόσιης – Ι. Φλουρής

Σερί και με ψυχολογία στο Βέλγιο

Η Ομόνοια συνεχίζει την αήττητη πορεία της και βρίσκεται στην κορυφή, ισόβαθμη με τον ΑΠΟΕΛ, αλλά με δυο αγώνες λιγότερους. Οι «πράσινοι» τρεις μέρες πριν από την αναχώρηση για το Βέλγιο όπου την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2022 δίνουν ιστορικό αγώνα με την Aalst για τη φάση των «16 Finals» του CEV Challenge Cup επικράτησαν στην Αίθουσα «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» στο Φρέναρος της Ολυμπιάς Φρ.με 0-3 σετ σε 81’ Η ομάδα της Ολυμπιάς ήταν εξαιρετική και άφησε υποσχέσεις για καλύτερη συνέχεια, έστω και εάν έμεινε δίχως βαθμό και την 8η αγωνιστική.

Στο πρώτο σετ η Ομόνοια προηγήθηκε 19-10 και επικράτησε 25-15 σε 20’. Το δεύτερο σετ ήταν άκρως ανταγωνιστικό με την Ομόνοια να ξεφεύγει 14-09 αλλά την Ολυμπιάς να τα δίνει όλα κάνοντας εντυπωσιακή εμφάνιση και να προηγείται 24-23. Τελικά, η Ομόνοια κατάφερε στους έξτρα πόντους να επικρατήσει 29-27 σε 31’ και να προηγηθεί 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η Ομόνοια προηγήθηκε 05-12 και 12-20, αλλά η Ολυμπιάς μείωσε στο -3 21-24 με την ομάδα των «πρασίνων» να παίρνει άλλο ένα πόντο και να κερδίζει με 0-3 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡ. (Π.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Βασιλείου, Borisov, Αδάμου, Ερωτοκρίτου, Georgiev, Da Silva Bruno – Λίμπερο 1: Παύλου, Λίμπερο 2: Ζάκου – Αλλαγές: Χαραλάμπους, Θεοφάνους, Ματθαίου, Σάββα.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ.ΣΑΒΒΑ): Ελευθερίου, Πετρακκίδης, Antipkin, Da Silva Bruno, Felicio, Λοϊζου – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Μαυρομμάτης, Αλεξίου, Παπαδημητρίου, Αβερκίου.

Διαιτητές: Ιωάννης Μιτσής – Μέμνων Αντώρκας