Εθνική Εφήβων: Πρωταθλητές στο Ευρωπαϊκό Γ΄κατηγορίας!

Νίκησαν στον τελικό το Μονακό και σήκωσαν την κούπα.

Την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ18 Γ’ Κατηγορίας πανηγυρίζει η Εθνική Κύπρου, η οποία στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης που πραγματοποιήθηκε στην Ανδόρα, νίκησε δύσκολα το Μονακό με 67-59, σε ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Κύπρος ήταν ωστόσο καλύτερη και πιο συγκεντρωμένη στα τελευταία στάδια του αγώνα και έφυγε έτσι από το γήπεδο με το χρυσό μετάλλιο και το τρόπαιο στα χέρια της.

Η Κύπρος δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε την αναμέτρηση, αφού με την λήξη της α’ περιόδου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-13. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν όμως ανώτερο στην συνέχεια, καταφέρνοντας μέχρι το ημίχρονο να κάνει την ανατροπή και να προηγείται με 29-26.

Με την έναρξη της γ’ περιόδου το Μονακό ήταν ανεβασμένο, καταφέρνοντας μέχρι το φινάλε της να προηγηθεί ξανά με 45-42. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ισορροπίες ήταν λεπτές, με το σκορ να είναι στο 55-55 στο 33’, ενώ στην συνέχεια η Κύπρος ήταν ελαφρώς καλύτερη και κατάφερε μέχρι το 39’ να προηγείται με 60-59. Ακολούθησαν πέντε πόντοι από τον Ανδρέα Χειμώνα, που έφεραν το σκορ στο 65-59! Πριν την λήξη του παιχνιδιού η Κύπρος σημείωσε δύο ακόμα πόντους με τον Χαράλαμπο Δημητρίου, που διαμόρφωσαν το τελικό 67-59!

Κορυφαίος για την Κύπρο ήταν ο Ανδρέας Χειμώνας που πέτυχε 20 πόντους (6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ), από τους οποίους οι πέντε επιτεύχθηκαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και ενώ το σκορ ήταν στο 60-59. Εξαιρετική απόδοση είχαν επίσης οι Αινέας Γιουνγκ με 16 πόντους (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Ιβάν Μπολσάκοβ με 16 πόντους (9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-20, 29-26, 42-45, 67-59