Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε

Την ήττα από το Λουξεμβούργο γνώρισε η Εθνική Γυναικών της Κύπρου με 59-47, στο δεύτερο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε για τους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης στο Σαν Μαρίνο. Το Λουξεμβούργο ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγείται μέχρι και με 13 πόντους διαφορά στο Α' δεκάλεπτο. Στην συνέχεια το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν σαφώς βελτιωμένο και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους τέσσερις πόντους και να παλέψει για το παιχνίδι μέχρι τέλους. Κορυφαία της Εθνικής Κύπρου ήταν η Πέτρα Όρλοβιτς με 14 πόντους (14 ριμπάουντ, 1 ασσίστ). Το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της Εθνικής Γυναικών στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 1η Ιουνίου, κόντρα στην Ισλανδία, στις 18:30 ώρα Κύπρου.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε στο παιχνίδι το Λουξεμβούργο, καταφέρνοντας να πετύχει δώδεκα σερί πόντους μέχρι το 6:15 και να προηγηθεί με 12-0. Η Κύπρος στην συνέχεια μείωσε με δύο ελεύθερες βολές της Πηλακούτα, για να απαντήσει το Λουξεμβούργο με τρίποντο (15-2). Στο τελευταίο ενάμιση λεπτό του δεκαλέπτου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν βελτιωμένο και σημείωσε έξι πόντους (τρεις η Κόνιαλη, από δύο οι Θεολόγου-Όρλοβιτς), ενώ δέχθηκε τρεις, με το σκορ να οδηγείται στο 18-8.

Με τρίποντο της Ράτσα μπήκε στην δεύτερη περίοδο η Κύπρος (18-11), με το Λουξεμβούργο να απαντάει με επίσης τρεις πόντους μέχρι το 15:30 (21-11). Στο επόμενο τρίλεπτο η Εθνική μας ομάδα σημείωσε άλλους έξι πόντους (τέσσερις η Όρλοβιτς, δύο η Κόνιαλη) μειώνοντας την διαφορά στους τέσσερις (21-17). Πριν το φινάλε του ημιχρόνου ωστόσο η Μόσσονγκ πέτυχε άλλους τρεις πόντους για το Λουξεμβούργο, φέρνοντας το σκορ στο 24-17.

Δυνατά ξεκίνησε την Γ' περίοδο η Κύπρος, όπου με τρίποντο της Πιτσιλλίδου μείωσε σε 24-20. Ωστόσο η αντίδραση από το Λουξεμβούργο ήταν άμεση, και με έξι σερί πόντους έφερε την διαφορά ξανά στους δέκα (30-20). Η Κύπρος απάντησε και σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους με τις Θεολόγου και Οικονομίδου μέχρι το 24:30 μειώνοντας σε 30-24. Ένα λεπτό αργότερα το σκορ πήγε στο 32-26, ενώ στην συνέχεια το Λουξεμβούργο σημείωσε άλλους οκτώ σερί πόντους, με το σκορ να οδηγείται στο 40-26. Μέχρι και την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου η Κύπρος σημείωσε πέντε πόντους (τρεις η Πιτσιλλίδου, δύο η Θεολόγου) ενώ δέχθηκε δύο, με το Λουξεμβούργο να προηγείται με 42-31 στο τέλος της περιόδου.

Πιο καλά μπήκε στα πρώτα στάδια της Δ' περιόδου στο παρκέ το Λουξεμβούργο, αφού πέτυχε πέντε πόντους, ενώ η Κύπρος δύο (47-33). Στην συνέχεια το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβασε τον ρυθμό του και μέχρι το 35:20 σημείωσε επτά σερί πόντους (τρίποντο η Ράτσα, από δύο οι Θεολόγου-Όρλοβιτς), μειώνοντας σε 47-40. Στην συνέχεια ωστόσο το Λουξεμβούργο έφερε την διαφορά στους δέκα πόντους, η οποία παρέμεινε σε τρεις περιπτώσεις (53-43, 55-45 και 57-47). Με το τέλος του αγώνα το Λουξεμβούργο πήρε την νίκη με τελικό σκορ 59-47.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-18, 17-24, 31-42, 47-59

Εθνική Γυναικών Κύπρου (Κάλια Παπαδοπούλου)

Κασάπη, Κόνιαλη 5, Όρλοβιτς 14, Πιτσιλλίδου 6 (1), Θεολόγου 9, Οικονομίδου 2, Αντωνίου, Πηλακούτα 2, Ράτσα 9 (3).

Εθνική Γυναικών Λουξεμβούργου (Μάριους Τζιούρτζια)

Μεϊναντιέρ 15 (2), Μόσσογκ 17 (2), Χέτινγκ 3 (1), Σμιτ 11 (1), Ορμάν 10, Γκένιετς 3 (1), Πέτροβα, Πουτζ, Βουγιάκοβιτς.