Πρωταθλητής ο Κεραυνός(vid)

Το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ16 κατέκτησε ο Κεραυνός Στροβόλου, μετά την δεύτερη του νίκη στην σειρά των τελικών κόντρα στον Ζήνωνα με 60-58. Την προηγούμενη βδομάδα,  ο Κεραυνός είχε «σπάσει» την έδρα του Ζήνωνα, επικρατώντας με 43-56, και με την δεύτερη διαδοχική νίκη στέφθηκε πρωταθλητής για την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και με το τέλος του Α’ δεκαλέπτου πήραν προβάδισμα με 21-12, με την ομάδα του Αλέξη Λεκισβίλη να ανεβάζει στροφές και να παίρνει προβάδισμα με 32-28 μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, όπου το σκορ έφθασε στο 46-44 στην Γ’ περίοδο (υπέρ του Κεραυνού) και στο τελικό 60-58 αργότερα.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Γιανναράς, Παφίτης, Ταβιτιάν και Συννεφακόπουλος που σημείωσαν από 10 πόντους. Από τον Ζήνωνα ξεχώρισαν οι Κωνσταντινίδης (20 πόντοι), Χριστοφίδης (17 πόντοι) και Μιχαήλ (10 πόντοι).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 31-28, 46-44, 60-58