Γυναικείο: H Αναγέννηση Γερμασόγειας πανηγυρίζει τον πρώτο της τίτλο! (vid & pics)

Κατέκτησε το κύπελλο κερδίζοντας στον τελικό την ΑΕΛ

Το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία της πανηγύρισε η Αναγέννηση Γερμασόγειας, κατακτώντας το Κύπελλο ΟΠΑΠ Γυναικών με νίκη επί της ΑΕΛ με 63-55. Αυτή είναι η δεύτερη συμμετοχή σε τελικό κυπέλλου για την ομάδα της Γερμασόγειας και κορυφαία παίκτρια της αναμέτρησης την Στυλιάνα Τσενακλίεβα που πέτυχε 22 πόντους, 1 τρίποντο και 3 ασίστ, ενώ από την ΑΕΛ ξεχώρισε η Όρλοβιτς με 23 πόντους.

Τους πρώτους πόντους πέτυχε η Αναγέννηση για το 2-0 στο πρώτο λεπτό, με την ΑΕΛ να το γυρίζει σε 4-2 λίγο πριν την ολοκλήρωση του 2’. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Αναγέννηση να παίρνει προβάδισμα έξι πόντων στο 6’ με 12-6. Οι «γαλαζοκίτρινες» επανήλθαν μια το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο (14-14).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Γερμασόγειας μπήκε πιο δυνατά και πέτυχε 8 σερί πόντους μέχρι το 16’ (22-14), ενώ έφτασε στο +14 με το τρίποντο της Μιχάλκο στο 19’ (32-18) και το ημίχρονο έκλεισε με 34-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η τυπικά γηπεδούχα ομάδα έλεγχε το παιχνίδι με το σκορ να είναι στο 40-25 στο 23’ με το δίποντο της Τσενακλίεβα. Η ΑΕΛ πίεσε και η αρχηγός της, Όρλοβιτς, πήρε την ομάδα στην πλάτη της πετυχαίνοντας εννέα συνεχόμενους πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και μείωσε σε 45-41.

Πολύ ήταν το ενδιαφέρον στην τελευταία περίοδο με την ΑΕΛ να πιέζει και την Αναγέννηση να διατηρεί το προβάδισμά της. Το τρίποντο της Στυλιανίδη μείωσε σε 48-44 στο 32’, με την Τσενακλίεβα να κάνει το 51-44 στο 33’. Με το εύστοχο τρίποντο της Παπαδούτη η διαφορά μειώθηκε στους 5 πόντους στο 37’, ενώ το καλάθι της Μιχάλκο στο προτελευταίο λεπτό ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους, με την καλαθοσφαιρίστρια να φτάνει τους 20 πόντους. Η Όρλοβιτς κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της ΑΕΛ, μειώνοντας σε 60-55 στο τελευταίο λεπτό, όμως η Αναγέννηση κράτησε το προβάδισμά της παίρνοντας τη νίκη με 63-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 34-20, 45-41, 63-55.

Αναγέννηση Γερμασόγειας (Ηράκλης Πιττάκας): Τόρλακ 14, Μιχάλκο 20 (2), Τσενακλίεβα 22 (1), Παυλίδου 1, Θεοδοσίου 2, Σοφοκλέους, Σούμπρα, Μερκούρη 2, Κώστα 2, Κωνσταντίνου.

ΑΕΛ (Παντελής Κωνσταντίνου) Παπαδούρη 8, Όρλοβιτς 23, Μαυρουδή 6, Αντωνίου 2, Σμιθ 2, Χ. Καλιάνου, Στυλιανίδη 14 (2).