Νίκησε την Ομόνοια ο ΑΠΟΠ

Δύο στα δύο για την ΕΝΠ

Την πρώτη του νίκη στη σεζόν 2021-22 πήρε ο ΑΠΟΠ, επικρατώντας στην Αίθουσα «Άκης Κλεάνθους» της Ομόνοιας με 75-67, σε αγώνα για την 2η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τουέιν ΜακΚι με 22 πόντους, 2 τρίποντα, έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Η Ομόνοια έκανε αρχή στον αγώνα με τρίποντο του Πηλακούτα (0-3), με τον ΑΠΟΠ με δύο καλάθια του ΜακΚι και ένα του Μάρτιν να μπαίνει μπροστά (6-3) στο 2'. Οι γηπεδούχοι στο 8' με τη βολή του Δημητρίου είχαν διαφορά επτά πόντων (14-7), όση ήταν και μισό λεπτό πριν από το τέλος της περιόδου μετά το τρίποντο του Ζντράβιτς (17-10). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το λέι απ του Κωνσταντίνου για να γίνει το 17-12.

Οι «πράσινοι» μπήκαν με σερί έξι πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και με το καλάθι του Σμιθ στο 12' μπήκαν μπροστά στο σκορ (17-18), με την ομάδα της Πάφου λίγα δευτερόλεπτα αργότερα να ανακτά ξανά το προβάδισμα με το τρίποντο του Λάνγκφορντ (20-18), ενώ στο 14' με τρίποντο του Ζντράβιτς η διαφορά έφθασε τους οκτώ πόντους (26-18). Δυόμιση λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο ΜακΚι με λέι απ αύξησε τη διαφορά στους 12 πόντους, με το τρίποντο του Μύθιλλου μετά από λίγα δευτερόλεπτα να την ρίχνει στους εννέα (33-24).

Η Ομόνοια στο 26' με το δίποντο του Κριλ μείωσε στους δύο πόντους (41-39), με τον ΑΠΟΠ να μην χάνει το προβάδισμά του και να παραμένει μπροστά στο σκορ με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (49-44).

Ο ΑΠΟΠ στο 24' ξέφυγε στους 15 πόντους (64-49) με τις βολές του Λάνγκφορντ, με την Ομόνοια να μειώνει στους έξι (64-58) με το τρίποντο του Μύθιλλου, με δυόμιση λεπτά να απομένουν για το τέλος. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 75-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12, 33-24, 49-44, 75-67

ΑΠΟΠ (Γιάννος Λίβανος)

ΜακΚι 22 (2), Χρίστου, Δημητρίου 8 (1), Μάρτιν 12 (2), Λάνγκφορντ 20 (1), Παναγίδης, Κωστή, Σταύρου, Ζντράβιτς 13 (3), Κουρίδης

Ομόνοια (Ντάνιελ Νέλσον)

Μύθιλλος 18 (5), Φλουντ 8 (1), Πηλακούτας 8 (2), Κριλ 14 (2), Τσιντάς 5, Σμιθ 5, Κωνσταντίνου 9 (1), Καραμπατάκης, Παπαδημητρίου

ΔΥΟ ΣΤΑ ΔΥΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΠ

Τη δεύτερη της νίκη πέτυχε η Giovani ΕΝΠ επικρατώντας στην «Αίθουσα Παραλιμνίου» με 65-54 της ΕΘΑ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μίλαν Άκουα με 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με δύο καλάθια του Άκουα στο πρώτο μισό λεπτό (4-0), με την ΕΘΑ να απαντάει με σερί οκτώ πόντων και στο 3' το λέι απ του Χάρις έβαλε τους φιλοξενούμενους τέσσερις πόντους μπροστά (4-8). Η εναλλαγή στο σκορ συνεχίστηκε και στο υπόλοιπο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου, που έκλεισε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με έναν πόντο (19-18).

Στο 15' με το δίποντο του Χάρις το σκορ έγινε 29-29, ενώ στη συνέχεια η ομάδα του Παραλιμνίου, μετά από δύο πόντους του Χατζηκώστα και τέσσερις του Άκουα, προηγήθηκε με 35-29 στο 16’. Οι ομάδες παρέμειναν κοντά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με την ΕΘΑ να μειώνει σε 37-35 με το λέι απ του Κωνσταντινίδη μισό λεπτό πριν από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.

Στο 23' με το καλάθι του Χάρις οι «κιτρινόμαυροι» πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (37-41), με τους «βυσσινί» να παίρνουν και πάλι κεφάλι στο σκορ στο 24' με το λέι απ του Ντίξον. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με την Ένωση λίγα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου με το τρίποντο του Μπούργκε να ανοίγει την ψαλίδα του σκορ στους επτά πόντους (53-46).

Στο 34' ο Ντίξον με λέι απ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (59-49), με το συγκρότημα της Έγκωμης να πλησιάζει στους πέντε με το καλάθι του Τζόνσον πεντέμισι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα (59-54), με την Ένωση όμως να διατηρείται μπροστά στο σκορ παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο με αποτέλεσμα 65-54.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 37-35, 53-46, 65-54