Νίκησε Απόλλωνα και πέρασε στα ημιτελικά ο Κεραυνός

Πρόκριση με MVP τον Μπερνς

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής της αναμέτρησης κόντρα στον Απόλλωνα με 83-73, με MVP τον Ντεόντρε Μπερνς με 21 πόντους, 3 τρίποντα και 2 ασίστ. Ο Κεραυνός πήρε το εισιτήριο για τον ημιτελικό του κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League και θα αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός προηγήθηκε με 4-0 στο 2’, με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει με τον Χόλτον, με την ολοκλήρωση του 3’ (4-4). Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η ομάδα του Στροβόλου πήρε εκ νέου προβάδισμα με το τρίποντο του Μπερνς (7-4), ενώ στο 5’ ανέβασε τη διαφορά στο +7 (13-6). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 20-26.

Με εύστοχο τρίποντο του Φίνκε ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 26-23. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε ξανά τρίποντο στο 12’, κάνοντας φέρνοντας στο -1 την ομάδα του με 29-28. Ο Κεραυνός παρέμεινε μπροστά στο σκορ, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +8 στο 15’ (38-30), ενώ το ημίχρονο έληξε με το υπέρ της σκορ 46-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Τίγκας πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους (22’-24’) για το 53-37, ενώ η ο Κεραυνός έφτασε στο +18 στο 24’ με 55-37. Στα τελευταία 2 λεπτά της περιόδου οι «γαλάζιοι» πέτυχαν 7 σερί πόντους, μειώνοντας σε 67-56 και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 59-69. Στην τελευταία περίοδο ο Στυλιανού με το τρίποντό του έκανε το 74-61 στο 32’, με την ομάδα του να ελέγχει το παιχνίδι. Στο 37’ η ομάδα της Λεμεσού μείωσε σε 76-67, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει τον αντίπαλο με τον Κεραυνό να παίρνει τη νίκη με 83-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 35-46, 59-69, 73-83