Συνεχίζει αήττητος ο Κεραυνός, νίκησε και την ΑΕΛ

Άνετη επικράτηση για την ομάδα του Στροβόλου

Ακάθεκτος συνεχίζει και στο 2020 ο Κεραυνός που κέρδισε στο «Κώστας Παπαέλληνας» στο Στρόβολο την ΕΚΑ ΑΕΛ με 95-76, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, και πήρε την 12η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Τζόσουα Χάγκινς με 19 πόντους (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Η ΑΕΛ ήταν αυτή που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με πέντε πόντους διαφορά (12-17). Η ομάδα του Στροβόλου κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς στο 12' βρέθηκε μπροστά στο σκορ μετά από τρίποντο του Σάιμον Μιχαήλ (20-19) και μέχρι το τελος του πρώτου ημιχρόνου είχε διαφορά τεσσάρων πόντων (42-38).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα του Στροβόλου διατήρησε το προβάδισμά της. Η ΑΕΛ ήταν κοντά στο σκορ (60-57) μέχρι το 27', με τον Κεραυνό μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να δημιουργεί διαφορά οκτώ πόντων (67-59). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και αύξησαν ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις από την ΑΕΛ με το τελικό σκορ να είναι 95-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-17, 42-38, 67-59, 95-76