«Λύγισε» και τον Κεραυνό στην παράταση η ΕΝΠ!

Συνεχίζει αήττητη στο πρωτάθλημα μπάσκετ η ομάδα του Παραλιμνίου

Η Giovani ΕΝΠ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με τον Κεραυνό, επικρατώντας με 91-89, για την 6η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα Παραλιμνίου και κρίθηκε στην παράταση. Καλύτερος καλαθοσφαιριστής ο Μίλαν Άκουα με 34 πόντους, 6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με το σκορ να είναι ισόπαλο στο 7’ με 14-14. Η ΕΝΠ πήρε προβάδισμα 5 πόντων στο τελευταίο 9’ με το τρίποντο του Άκουα (22-17) και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 26-21. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +10 στο 12’, όμως με δύο εύστοχα καλάθια του Μπερνς, ένα τρίποντο και ένα δίποντο στο 13’, ο Κεραυνός μείωσε σε 33-28, και στο ημίχρονο οι «βυσσινοί» προηγούνταν με 45-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα στο 24’ με τις εύστοχες βολές του Σαϊμον, όμως άμεση ήταν η απάντηση της Ένωσης, με τον Χατζηκώστα να πετυχαίνει τρίποντο βάζοντας ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στο 27’ η ομάδα του Στροβόλου έφτασε στο +5 με σκορ 57-52 και κράτησε τη διαφορά της μέχρι το τέλος της περιόδου με σκορ 64-58 για τον Κεραυνό.

Στην τέταρτη περίοδο ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα 15 πόντων στο 34’ με το τρίποντο του Μάλκολμ και σκορ 73-58, αλλά οι γηπεδούχοι με πέτυχαν σερί 16 πόντους γυρίζοντας το σκορ σε 76-74! Το δεκάλεπτο έληξε με 79-79 και το παιχνίδι πήγε σε πεντάλεπτη παράταση.

Στο 2ο λεπτό της παράτασης ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα με 85-79, όμως η ΕΝΠ γύρισαν ξανά το σκορ σε 88-86, και πήραν τη νίκη με 91-89, συνεχίζοντας αήττητη στην ΟΠΑΠ Basket League.

ΤΑ ΔΕΚΛΑΠΕΤΑ: 26-21, 45-41, 58-64, 79-79, 91-89