Έσπασε το αήττητο του Κεραυνού η ΕΝΠ

Για την 17η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League η Ένωση Νέων Παραλιμνίου πήρε μεγάλη νίκη με 66-61 επί του Κεραυνού, σταματώντας την αήττητη πορεία της ομάδας του Στροβόλου. 8η νίκη σε 15 παιχνίδια για την ομάδα του Παραλιμνίου που βάζει γερή υποψηφιότητα για την πρώτη τετράδα. ACS MVP of the Game ήταν ο Ντάλαν Ίνγκραμ ο οποίος πέτυχε 29 πόντους με 6/10 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 5/6 βολές, ενώ είχε και 9 ριμπάουντ.

Ο Κεραυνός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, όμως η Ένωση ισορρόπησε για να φτάσουν οι δύο ομάδες στον πόντο στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου (8-9). Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να ξεφύγουν και πάλι με 7 πόντους, όμως η Ένωση με δύο βολές μείωσε στους 5 (14-19).

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 8 πόντους (17-23), όμως η Ένωση ανασυντάχθηκε και κατόρθωσε να πάρει το προβάδισμα λίγο αργότερα (24-23). Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τον Κεραυνό να είναι μπροστά με ένα καλάθι στο τέλος του ημιχρόνου (32-34).

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, με την Ένωση να έχει το προβάδισμα στα μισά του (39-37). Μάλιστα άνοιξε την διαφορά μέχρι τους 7 και παρά την προσπάθεια του Κεραυνού, την κράτησε μέχρι το τέλος της περιόδου (51-46).

Η Ένωση έμενε μπροστά στο σκορ, με τον Κεραυνό να ακολουθεί από κοντά. Στα μισά της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 4 πόντους (60-56). Ο Κεραυνός πήγε να κάνει την ανατροπή και προηγήθηκε στα δυόμιση λεπτά πριν το τέλος, όμως η Ένωση με τρίποντο του Γουίλιαμς και δύο βολές του Ίνγκραμ έδεσε τη νίκη για το τελικό 66-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 32-34. 51-56, 66-61.

ΕΝΠ (Μιχάλης Κακιούζης): Γουίλιαμς 9 (2), Σιλβέστερ 13 (2), Ίνγκραμ 29 (4), Παπαδόπουλος 3 (1), Μπλάκσεαρ 7, Χαραλάμπους 2, Γκρίφιν 3 (1), Πυρίλλης.

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Όντομ 13 (1), Χάγκινς 6 (1), Μιχαήλ 3 (1), Στυλιανού 7 (1), Ο’Μπράιεν 15 (3), Γκραντ 2, Κινγκ 2, Ρόρι 10 (2), Θεοχαρίδης 3, Κορωνίδης.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση