Μεγάλο διπλό της ΕΝΠ στον Στρόβολο

Δύο στα δύο για την Ένωση Νέων Παραλιμνίου που έκανε την έκπληξη της 2ης αγωνιστικής και επικράτησε μέσα στον Στρόβολο του Κεραυνού με 56-55, μετά από ένα παιχνίδι που είχε συναρπαστική εξέλιξη. Η ομάδα του Παραλιμνίου είναι η μοναδική στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας που παραμένει αήττητη, και βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι η Ένωση που προηγήθηκε με 16-6 στην πρώτη περίοδο, ενώ διατήρησε την διαφορά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (32-22). Ο Κεραυνός έκανε προσπάθεια στην συνέχεια μειώνοντας σε 43-41 στην τρίτη περίοδο, όμως στο τέλος οι καλαθοσφαιριστές της Ένωσης ήταν πιο συγκεντρωμένοι, καταφέρνοντας να πάρουν την νίκη με 56-55.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γκέρι Μπλέικς με 18 πόντους (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασσίστ). Από τους νικητές διακρίθηκαν επίσης οι Χάινς με 12 πόντους (8 ριμπάουντ) και Ρέι με 11 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ). Από τον Κεραυνό ξεχώρισαν οι Μπάρκερ και Αμπουκάρ που σημείωσαν από 15 πόντους και ο Στυλιανού με 11 πόντους.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι, που κατάφεραν και πήραν προβάδισμα με 10-2 μέχρι το 5'. Ο Κεραυνός προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας στην συνέχεια σε 10-5 (με δύο πόντους του Μπάρκερ και ένα του Αμπουκάρ) για να απαντήσει στην συνέχεια ο Ρέι με τρίποντο για την ΕΝΠ κάνοντας το 13-5. Το τέλος της περιόδου βρήκε την Ένωση να προηγείται με 16-6.

Με λέι απ του Μπλέικς ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο η Ένωση, φέρνοντας το σκορ στο 18-6. Οι γηπεδούχοι έκαναν προσπάθεια για να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, όμως οι "βυσσινί" πραγματοποιούσαν εξαιρετική εμφάνιση. Μάλιστα το σκορ στο 15:15 έφθασε στο 25-12 υπέρ της Ένωσης. Ο Κεραυνός μείωσε την διαφορά στο σκορ μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με την ομάδα του Παραλιμίου να προηγείται με 32-22.

Με ένα σερί έντεκα πόντων μπήκε στην τρίτη περίοδο ο Κεραυνός, καταφέρνοντας έτσι μέχρι το 33:40 να πάρει προβάδισμα με 33-32. Στην συνέχεια η Ένωση ανέβηκε καταφέρνοντας να ισορροπήσει το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο στα επόμενα λεπτά. Λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου η Ένωση ήταν μπροστά με 43-38, με τον Αμπουκάρ να σημειώνει τρίποντο και να μειώνει σε 43-41 για τον Κεραυνό.

Με ένα τρίποντο και μία ελεύθερη βολή του Στυλιανού ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός, παίρνοντας προβάδισμα με 45-43. Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια με ένα σερί επτά πόντων (από δύο Γουάσινγκτον, Χάινς και Ρέι, ένα ο Τομάς) πήραν εκ νέου προβάδισμα με 50-45, στο 35' του αγώνα. Έπειτα ο Ο'Μπράιεν σημείωσε δύο ελεύθερες βολές (50-47) για να έρθει ο Σάιμον Μιχαήλ στο 36' και με λέι απ να μειώσει στον πόντο την διαφορά (50-49). Η Ένωση απάντησε στην συνέχεια με τρεις πόντους από τους Ρέι και Τομάς, με το σκορ να φθάνει στο 53-49 υπέρ της. Από δύο ακόμα πόντους σημείωσαν Κεραυνός και ΕΝΠ στην συνέχεια, με το σκορ να οδηγείται στο 55-51, δύο λεπτά και τριάντα πριν το τέλος. Το φινάλε του αγώνα ήταν συναρπαστικό. Δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 56-53 για την Ένωση, με τον Κεραυνό να σημειώνει καλάθι με τον Μπάρκερ (56-55) και να κερδίζει φάουλ, όπου αστόχησε στην ελεύθερη βολή, με τον Στυλιανού να αστοχεί στο σουτ στην συνέχεια, και την Ένωση να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 56-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-16, 22-32, 41-43, 55-56