Δεν τα κατάφερε ο Κεραυνός κόντρα στους Σουηδούς

Μειώθηκαν οι ελπίδες πρόκρισης

Ήττα για τον Κεραυνό από την BC Gottingen για το Europe Cup με σκορ 90-71, μειώνοντας τις ελπίδες πρόκρισης. Από την ομάδα του Στροβόλου ξεχώρισε ο Σπένσερ πετυχαίνοντας 20 πόντους και 2 τρίποντα.

Αρχικά η Gottingen προηγήθηκε με 9-2 στο 4ο λεπτό, με τον Κεραυνό να μειώνει σε 9-5 μεσα στο επόμενο λεπτό με βολή του Τέιλορ και δίποντο του Σπένσερ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +7 (14-7) με τρίποντο του Γκίμπσον πέντε λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, το οποίο έληξε στο 27-18.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Στροβόλου προσπάθησαν να μπουν πιο επιθετικά και με τρίποντο του Σπένσερ μείωσαν στο 12’ σε 32-23. Οι Γερμανοί έπαιζαν πιο δυνατά αυξάνοντας τη διαφορά στο +17 στο 14’, όμως οι καλαθοσφαιριστές του Κακιούζη μείωσαν τη διαφορά με το ημίχρονο να λήγει στο 46-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός έπαιζε πιο αμυντικά. Στο 24΄ο Ρέινολτς ευστόχησε σε βολές κάνοντας το 55-42, ενώ η διαφορά αυξήθηκε με την περίοδο να τελειώνει στο 70-47. Η ομάδα του Στοβόλου δεν κατάφερε να μειώσει αρκετά τη διαφορά από τους γηπεδούχους, χάνοντας με 90-71.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-18, 46-33, 70-47, 90-71

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Spencer (2), Taylor, Reynolds (1), Thornton, Φ. Τίγκας (1), Κουμής, Πασιαλής, Στυλιανού, Σ. Τίγκας

BG GOTTINGEN (Olivier Foucart): Anticevich, Burns (1), Gibson (2), Silins, Zugic, Ensminger, HumeMonninghoff (2), Rich, Silins (1)