Νέα νίκη για τον Κεραυνό που συνεχίζει αήττητος

Με νίκη για τον Κεραυνό, τελείωσε το αποψινό παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα «Κ. Παπαέλληνας» και που ήταν αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της 1ης φάσης για το πρωτάθλημα της Basket Lague.

Ο Κεραυνός πήρε τη νίκη με σκορ 94-76.

Έτσι, η ομάδα των Ερυθροκίτρινων, έδωσε συνέχεια στην αήττητη της πορεία, την ίδια στιγμή που για την ομάδα του ΑΠΟΠ, η αποψινή ήττα, ήταν η δεύτερη στο μέχρι τώρα πρωτάθλημα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Spencer (21 πόντοι, 01/ βολή, 0/2 δίποντα, 7/9 τρίποντα).

Παιχνίδι γρήγορου ρυθμού και με εναλλαγές στο προβάδισμα, ήταν το γενικό σκηνικό κατά το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης. Αν και το σκορ, ήταν σχετικά πλούσιο στο 10λεπτο (24-23 για τον ΑΠΟΠ) ήταν χαρακτηριστικό το ότι οι δυο ομάδες δεν είχαν καταφέρει σε καμιάν περίπτωση να δημιουργήσουν μιαν αξιόλογη υπέρ τους διακύμανση, αν και βέβαια δεν μπορεί να παραγνωρισθεί το γεγονός ότι ο ΑΠΟΠ, πραγματοποίησε μιαν πολύ καλή εμφάνιση.

Αισθητά βελτιωμένος στο ανασταλτικό κομμάτι, παρουσιάστηκε κατά το 2ο κομμάτι του αγώνα ο γηπεδούχος Κεραυνός. Περιορίζοντας τις επιλογές των αντιπάλων του στην επίθεση και έχοντας ψηλά εύστοχα ποσοστά στο εκτελεστικό κομμάτι, ο Κεραυνός άρχισε με την πάροδο του χρόνου να οικοδομάει μιαν υπέρ του διαφορά.

Στο 15`, ο Κεραυνός είχε προηγηθεί με +11 (35-24) και ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η τιμή της διαφοράς έφθασε στο +17, σημείο στο οποίο ο Κεραυνός προηγήθηκε με 49-32.

Κατά την 3η περίοδο, η τιμή της διαφοράς παρέμεινε σε σχετικά ψηλά επίπεδα, πάντα με τον Κεραυνό να είναι μπροστά και παρά τις προσπάθειες που κατέβαλλαν οι φιλοξενούμενοι, για να ρίξουν την τιμή της και να ξαναμπούν με αξιώσεις στο παιχνίδι. Η δυνατή άμυνα των γηπεδούχων, ήταν και πάλι ένα στοιχείο που ξεχώριζε, τη στιγμή που επιθετικά, εύρισκαν λύσεις.

Στο 30`, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 74-52.

Ενόψει της 4ης περιόδου, τα δεδομένα είχαν διαμορφωθεί, αλλά απέμενε μια ολόκληρη περίοδος. Ωστόσο όσο κυλούσε ο χρόνος, τόσο πιο πολύ… συμμαχούσε με τον Κεραυνό, που λίγο πριν το 35`, είχε προηγηθεί με 84-60 και τελικά πήρε τη νίκη με 94-76.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-24, 49-32, 74-52, 94-76.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Spencer 21 (7), Πασιαλής 14 (1), Στυλιανού 11 (3), Raynolds 18 (2), Taylor 7, Thornton 6, Χριστοδουλίδης 3, Κουμής 7, Φ. Τίγκας 7 (1), Σάββα, Σ. Τίγκας

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλι): Mckissik 12, Perry 8 (2), Δημητρίου 5 (1), Παπαδημητρίου 6 (2), Rogers 24 (1), Coleman 16 (2), Σταύρου 5 (1), Πορφυρίδης, Αηδονίδης, Χ`Βασίλης, Σάββα.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ: Τελευταία Ενημέρωση