Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ 64-61: «Πράσινο» το ντέρμπι!

Σημαντική επικράτηση από τους πράσινους στην καλαθόσφαιρα

«Πράσινο» βάφτηκε το ντέρμπι της Λευκωσίας, όπου η Ομόνοια επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 64-61, στον τέταρτο και τελευταίο αγώνα για την 5η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα στο παρκέ για την νίκη από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε το προβάδισμα του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα του, με την Ομόνοια να ανεβάζει στροφές στην τέταρτη περίοδο και να παίρνει προβάδισμα, καταφέρνοντας στο τέλος να πάρει την νίκη με 64-61. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Τζάρβις Γκάρετ με 17 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασσίστ), Τζόρνταν Γκάρνετ με 17 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ) και Νικ Γκρίφιν με 17 πόντους (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και μέχρι το 3’ είχε προηγηθεί με 9-3, με τον Γκάρνετ στο επόμενο λεπτό να σημειώνει τρίποντο και να μειώνει σε 9-6. Έπειτα ακολούθησαν οκτώ πόντοι για τους «γαλαζοκίτρινους» (τέσσερις ο Βον, από δύο Ο’Μπράιαν-Γκράχαμ) φέρνοντας το σκορ στο 17-6 στο 6:30. Μέχρι το τέλος της περιόδου η Ομόνοια μείωσε στους επτά την διαφορά (19-12).

Από δύο πόντους πέτυχαν μέχρι το 11’ οι δύο ομάδες (Γκάρετ για Ομόνοια, Ο’Μπράιαν για ΑΠΟΕΛ) με το σκορ να πηγαίνει στο 21-14. Έπειτα ο Γκάρνετ με δύο διαδοχικά τρίποντα μείωσε στον πόντο για τους «πράσινους» (21-20) με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει μέχρι το 16’ με επτά σερί πόντους (τέσσερις ο Γκράχαμ, δύο ο Ο’Μπράιαν, ένα ο Τζάξον) φέρνοντας το σκορ στο 28-20. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν ανεβασμένοι και μέχρι το 18:10 σημείωσαν δέκα πόντους, ενώ δέχθηκαν δύο, ισοφαρίζοντας σε 30-30. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μέχρι το τέλος του ημιχρόνου σημείωσαν πέντε πόντους (τρίποντο ο Ο’Μπράιαν, δύο ο Γκράχαμ) φέρνοντας το σκορ στο 35-30.

Μέχρι το 22’ ο ΑΠΟΕΛ έφερε την διαφορά στους έξι (41-35), με την Ομόνοια στο επόμενο ενάμιση λεπτό να σημειώνει πέντε πόντους (τρίποντο ο Γκρίφιν, δύο ο Γκάρετ) μειώνοντας σε 41-40. Στο 24:30 οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με 43-42, με τον ΑΠΟΕΛ στην συνέχεια να σημειώνει εννέα πόντους (πέντε ο Ο’Μπράιαν, από δύο οι Ζντράβιτς-Τζάξον) οδηγώντας την διαφορά στους δέκα (52-42). Η Ομόνοια κατάφερε όμως να πετύχει έξι πόντους μέχρι το φινάλε της περιόδου (από τρεις Γκάρετ-Γκρίφιν) μειώνοντας σε 52-48.

Με τέσσερις πόντους από τους Γκάρετ και Γκρίφιν μπήκε στην τέταρτη περίοδο η Ομόνοια, ισοφαρίζοντας σε 52-52 μέχρι το 33’, ενώ έως το 36:15 οι «πράσινοι» σημείωσαν άλλους πέντε πόντους (τρεις ο Γκάρνετ, δύο ο Τρετιακόβ) παίρνοντας προβάδισμα με 57-52. Ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε και μέχρι το 38:30 πέτυχε έξι πόντους με τον Τζάξον και δύο με τον Ο’Μπράιαν, παίρνοντας προβάδισμα με 60-57. Στο 39’ ο Γκάρνετ με τρίποντο έκανε το 60-60, ενώ μισό λεπτό πιο μετά ο Γκράντ με μία ελεύθερη βολή έδωσε προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ με 61-60. Η απάντηση της Ομόνοιας ήταν άμεση όπου με τρίποντο και μία ελεύθερη βολή από τον Γκρίφιν, έφερε το σκορ στο τελικό 64-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 30-35, 48-52, 64-61

Ομόνοια (Νικόλας Παπαδόπουλος): Σταυρινίδης, Γκάρετ 17 (1), Γκάρνετ 17 (4), Γκρίφιν 17 (4), Χάμιλτον 3, Νεοφύτου, Χαννούν, Τρετιακόβ 2, Ρόμπινσον 8.

ΑΠΟΕΛ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λοϊζίδης 4, Ο’Μπράιαν 21 (3), Γκράχαμ 10, Βον 6, Γκράντ 4, Πάπε 6, Ζντράβιτς 2, Τζάξον 8, Γιανναράς.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Τελευταία Ενημέρωση