Σεφτέ στις νίκες για την Ομόνοια

Κέρδισε στον Άγιο Δομέτιο με 80-73 την Ε.Ν. Παραλιμνίου

Στον πρώτο αγώνα του 2023 η ΕΑΣ Ομόνοια πανηγύρισε το πρώτο της ροζ φύλλο στη σεζόν 2022-23, κερδίζοντας στον Άγιο Δομέτιο με 80-73 την Ε.Ν. Παραλιμνίου, σε αγώνα για την 12η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ο Jordan Bryce Dallas με 18 πόντους, 3 τρίποντα και 12 ριμπάουντ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με την μεγαλύτερη διαφορά να καταγράφεται στο 8' όταν με το τρίποντο του Κωνσταντίνου η Ε.Ν. Παραλιμνίου ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους (13-17). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με καλάθι του Dallas για λογαριασμό της ΕΑΣ Ομόνοιας που μείωσε στον έναν πόντο (19-20).

To σερί των «πρασίνων» συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και μέχρι το 13' πέτυχαν 16 πόντους και με τη βολή του Harden μπήκαν μπροστά με 35-20. Στο 16' οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 42-29 μετά τις δύο βολές του Chevell, με τους «βυσσινί» να πλησιάζουν στους εφτά στο 19' με τις δύο βολές του Cook. Aυτή ήταν η διαφορά (44-37) και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από ακόμη έναν καλάθι.

Στο 26' η ομάδα της Λευκωσίας με το λέι απ του Chevell είχε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (52-41), με την ίδια διαφορά να υπάρχει και με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου το οποίο έληξε με το λέι απ του Cook (59-48).

Στο 35' οι φιλοξενούμενοι με το καλάθι του Mckissic πλησίασαν στους πέντε πόντους (66-61), με τους γηπεδούχους να έχουν στη συνέχεια σερί πέντε πόντων και στο 37' με τις δύο βολές του Chevell απέκτησαν εκ νέου διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (71-61). Οι «βυσσινί» πλησιάσαν ξανά στους πέντε στο 39' με το τρίποντο του Cook (76-71) όμως οι «πράσινοι» δεν έχασαν το προβάδισμά τους και με το λέι απ του Burrell στα τελευταία δευτερόλεπτα πήραν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 80-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 44-37, 59-48, 80-73