Νικηφόρο πέρασμα της Ομόνοιας από το «Ελευθερία»

Επικράτησε με 64-52 της ΕΘΑ

Την πρώτη της νίκη στην φετινή ΟΠΑΠ Basket League πέτυχε η Ομόνοια, η οποία επικράτησε με 64-52 της ΕΘΑ μέσα στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πιο καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο, με την ΕΘΑ να είναι βελτιωμένη στην συνέχεια και να μειώνει την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν καλά την τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν στα πρώτα στάδια της, με την Ομόνοια στην συνέχεια να είναι καλύτερη και να δημιουργεί διαφορά μέχρι και δεκατέσσερις πόντους. Το τέλος του αγώνα βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την νίκη με τελικό σκορ 64-52. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Νικ Γκρίφιν με 21 πόντους (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) και Τζάρβις Γκάρετ με 17 πόντους (4 ριμπάουντ, 9 ασσίστ).

Η ΕΘΑ ξεκίνησε το παιχνίδι με δύο πόντους του Τομάς, με την Ομόνοια μέχρι το 6’ να σημειώνει εννέα πόντους (από τρεις οι Γκάρετ, Χάμιλτον, Γκρίφιν) φέρνοντας το σκορ στο 9-2. Με την ολοκλήρωση της περιόδου η Ομόνοια ήταν μπροστά με 11-5.

Με πέντε πόντους μπήκε στην Β’ περίοδο η ΕΘΑ (τρεις ο Φλέμινγκ, δύο ο Παναγιώτου) μειώνοντας σε 11-10. Έως το 14’ η Ομόνοια δημιούργησε διαφορά επτά πόντων (20-13), με την ΕΘΑ να μειώνει σε 22-18 μέχρι το 15’. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με έξι πόντους (από τρεις Χάμιλτον-Γκάρνετ) έφεραν το σκορ στο 28-18, με την ΕΘΑ να απαντάει μέχρι το 18’ με τρίποντο του Χιλ και δύο πόντους του Τόμας, μειώνοντας σε 28-23. Με το φινάλε του ημιχρόνου η Ομόνοια ήταν μπροστά με 29-26.

Ο Χιλ με πέντε πόντους μέχρι το 21:30 έδωσε προβάδισμα στην ΕΘΑ με 31-29. Στην συνέχεια η Ομόνοια ήταν ανώτερη μέσα στο παρκέ, καταφέρνοντας έως το 28:15 να σημειώσει 18 πόντους (δεκατέσσερις ο Γκρίφιν, τρεις ο Γκάρνετ, ένα ο Ρόμπινσον) ενώ δέχθηκε δύο από τον Τομάς, με το σκορ να πηγαίνει στο 47-33. Μέχρι το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (49-35).

Με πέντε πόντους μπήκε στην Δ’ περίοδο η ΕΘΑ (τρεις ο Παρκς, δύο ο Παναγιώτου) μειώνοντας σε 49-40. Μέχρι το 33’ το σκορ ήταν στο 51-43, ενώ στο επόμενο ενάμιση λεπτό η Ομόνοια σημείωσε πέντε πόντους (τρεις ο Χάμιλτον, δύο ο Γκάρετ) με την διαφορά να πάει στους δεκατρείς (56-43). Έως το 38’ η ΕΘΑ ήταν συγκεντρωμένη και μείωσε στους οκτώ (60-52), με την Ομόνοια να σημειώνει τέσσερις πόντους μέχρι το φινάλε (από δύο οι Γκάρετ-Γκρίφιν) οδηγώντας το σκορ στο τελικό 64-52.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-11, 26-29, 35-49, 52-64