Μπάσκετ: «Πράσινο» το ντέρμπι!

Η Ομόνοια επιβλήθηκε του Απόλλωνα για την δεύτερη αγωνιστική

Ομόνοια και Απόλλωνας Λεμεσού αναμετρήθηκαν στο Κλειστό του Αγίου Δομετίου για την δεύτερη αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα της Λευκωσίας πήρε τη νίκη με 74-61. MVP του αγώνα ήταν ο Στόκλεϊ Τσάφι ο οποίος είχε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με δυνατές άμυνες και αρκετά λάθη. Η Ομόνοια κατάφερε να πάρει μία διαφορά 6 πόντων στα μισά της περιόδου (14-8), την οποία ο Απόλλωνας μείωσε στο καλάθι μέχρι το τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, κύλησαν 3 ολόκληρα λεπτά με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από μόλις ένα καλάθι η κάθε μία (18-16). Η Ομόνοια πήρε ένα προβάδισμα 6 πόντων στα μισά της περιόδου (24-18), όμως ο Ελευθερίου, ο Άλλεν (με τρομερό κάρφωμα) και μία βολή του Τίγκα, μείωσαν στον πόντο (24-23). Ο Γεωργακούδης με τρίποντο 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου έκανε το 31-27 και ο Γκαρθ με εντυπωσιακό μπάζερ μπίτερ έγραψε το 34-27.

Ο Απόλλωνας μπήκε με ένα έμμεσο τρίποντο του Άλλεν, όμως ο Γκαρθ απάντησε με 5 συνεχόμενους πόντους για την Ομόνοια στέλνοντας την διαφορά στους 9 (39-30). Ο Απόλλωνας δοκίμασε να «χτυπήσει» από το ζωγραφιστό με Ντόρσεϊ, Γεωργίου και Άλλεν, με την Ομόνοια να απαντάει με τρίποντα (ένα ο Γεωργακούδης και δύο ο Πηλακούτας). Λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, τους 15 πόντους (56-41). Ο Απόλλωνας αντέδρασε και μείωσε στο 58-46 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε την αντεπίθεσή του για να γυρίσει το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο, χτίζοντας ένα σερί 6-0 (58-52). Παρόλα αυτά η Ομόνοια κράτησε στην άμυνα και έχτισε δικό της σερί 9-0 με τους Πηλακούτα, Γκαρθ, Τσάφι και Τρετιακόβ (67-52). Η Ομόνοια με όπλο της την άμυνα κρατούσε τον Απόλλωνα σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το τέλος του αγώνα (74-61).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 16-14, 34-27, 58-46, 74-61.