ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια 80-82: Σπουδαίο διπλό για Ομόνοια!

Πήρε το «αιώνιο» αντέχοντας την πίεση στο τέλος

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την Ομόνοια στο μπάσκετ, καθώς επικράτησε με 82-80 του ΑΠΟΕΛ.

Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια στον τέταρτο και τελευταίο αγώνα της 17ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, η οποία επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 82-80 στο Λευκόθεο, έπειτα από μία συναρπαστική αναμέτρηση. Από την έναρξη του αγώνα μέχρι τα πρώτα στάδια της β’ περιόδου είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Ομόνοια ανέβασε στροφές και προηγήθηκε μέχρι και με 14 πόντους διαφορά. Στην τρίτη και τέταρτη περίοδο ο ΑΠΟΕΛ ήταν βελτιωμένος και μείωσε στο σκορ, παλεύοντας μέχρι τέλους για την νίκη. Η Ομόνοια ωστόσο ήταν η ομάδα που διατήρησε το προβάδισμα της και στο τέλος πανηγύρισε την πέμπτη της φετινή νίκη στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Νικ Γκρίφιν με 28 πόντους (6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στην α’ περίοδο, με το σκορ στο 6:20 να είναι στο 12-11 υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Στην συνέχεια ο Γκάρετ με τρίποντο και ο Γκρίφιν με δύο πόντους έδωσαν προβάδισμα στην Ομόνοια με 16-12, ενώ μέχρι το 8’ ο Τζάξον με δύο πόντους και ο Βον με ένα μείωσαν σε 16-15. Μέχρι το τέλος της περιόδου η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντινίδη ήταν μπροστά στο σκορ με 20-19.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλά το β’ δεκάλεπτο και έως το 12:30 είχε προηγηθεί με 26-23, ενώ ένα λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 28-25. Ακολούθως ο Γκρίφιν με δύο τρίποντο έφερε την Ομόνοια μπροστά με 31-28 μέχρι το 15’, με τους «πράσινους» ένα λεπτό μετά να προηγούνται με 35-30. Το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου ήταν ανεβασμένο και μέχρι το 18:30 σημείωσε δέκα πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, παίρνοντας προβάδισμα με 45-32. Στο φινάλε του ημιχρόνου η Ομόνοια ήταν μπροστά με 47-36.

Μέχρι το 22’ ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε τέσσερις πόντους και μείωσε σε 47-40, ενώ δύο λεπτά πιο μετά το σκορ ήταν στο 49-45. Ακολούθως η Ομόνοια πέτυχε επτά πόντους (τέσσερις ο Γκάρετ, τρεις ο Κρόφορντ), φέρνοντας την διαφορά στους έντεκα (56-45). Στο 27’ το σκορ ήταν στο 60-48, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε πέντε πόντους (τρεις ο Λοϊζίδης, δύο ο Βον) μειώνοντας σε 60-53. Με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου η Ομόνοια ήταν μπροστά με 63-57.

Πιο καλά μπήκε στην δ’ περίοδο η Ομόνοια που έως το 32:30 σημείωσε οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκε ένα, οδηγώντας το σκορ στο 71-58. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ ήταν βελτιωμένος και έως το 35’ μείωσε σε 73-62, ενώ δύο λεπτά αργότερα μείωσε την διαφορά στους έξι (74-68). Έπειτα ο Γκάρετ με λέι απ έκανε το 76-68, ενώ έως το 38:30 οι Γκράντ-Βον σημείωσαν από δύο πόντους και μείωσαν σε 76-72. Στο 39’ το σκορ ήταν στο 79-74, με τον Γκράντ στην συνέχεια να σημειώνει τέσσερις πόντους και να μειώνει στον ένα την διαφορά (79-78). Δεκαοκτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα ο Γιώργος Τρετιακόβ με μία ελεύθερη βολή έφερε την Ομόνοια μπροστά με 80-78, ενώ 9’’ πριν το τέλος ο Γκάρνετ με δύο ελεύθερες βολές έκανε το 82-78. Πριν την ολοκλήρωση του αγώνα ο Γκραντ με λέι απ μείωσε στο τελικό 82-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 36-47, 57-63, 80-82