Καλαθόσφαιρα: Έφτασε τις 13 νίκες η ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ έφθασε τις 13 νίκες παίρνοντας το διπλό επί της ΕΘΑ με 94-52, σε εξ αναβολής αγώνα για την 18η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίοι ήταν οι Quindarious De Avundre Brown με 18 πόντους, 2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 6 ασσίστ και Brison Gresham με 8 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρχαν συνεχείς εναλλάγες στο σκορ, με την ΕΘΑ με τη βολή του Dixon να είναι μπροστά με 12-10 ενάμιση λεπτό πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Ακολούθησε βολή του Strong και δίποντο του Μαντοβάνη που έδωσαν το προβάδισμα στην Πετρολίνα ΑΕΚ (12-13).

Οι «κιτρινοπράσινοι» μπήκαν με σερί εννέα πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 13' με το τρίποντο του Κορωνίδη έφτιαξαν διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (12-22). Στο 19' ανέβηκε στους 24 με το λέι απ του Μανωλόπουλου (20-44), με τη διαφορά να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μετά τα καλάθια από τον Ορφανό για την ΕΘΑ και τον Gresham για την Πετρολίνα ΑΕΚ (22-46).

Οι φιλοξενούμενοι σφράγισαν το ροζ φύλλο τους στο δεύτερο ημίχρονο, ανοίγοντας μάλιστα την ψαλίδα του σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασαν τη διαφορά κατά 16 πόντους (37-77) και στην τέταρτη περίοδο έκλεισαν τον αγώνα με τελικό σκορ 94-52.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  12-13, 22-46, 37-77, 52-94