Πρώτο βήμα για ΑΠΟΕΛ στα προημιτελικά

Επικράτησε της ΑΕΛ στο Λευκόθεο με 97-87

Το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών απέναντι στην ΑΕΛ έκανε ο ΑΠΟΕΛ, κερδίζοντας το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι που έγινε στο Λευκόθεο με 97-87. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντομινίκ Πόιντερ (18 πόντους, 1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Τράβιν Θιμποντό (19 πόντους, 1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο 2' με 5-0 μετά από τρίποντο του Γκρίφιν και λέι απ του Πόιντερ, με τη διαφορά στο 6' να είναι στους επτά πόντους (20-13) με το τρίποντο του Κοιλαρά. Μισό λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η ΑΕΛ πλησίασε στους δύο (26-24) πόντους με το λέι απ του Ρίλεϊ, για να κλείσει η περίοδος με τις βολές του Πόιντερ (28-24).

Στο 12' με το τρίποντο του Πίγκραμ η διαφορά ήταν στους δύο (31-29). Ακολούθησε σερί 16 πόντων για τους γηπεδούχους και στο 16' με το τρίποντο του Πόιντερ έγινε το 47-29. Με το καλάθι του Χειμώνα η διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφθασε τους 21 (58-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν πέντε πόντους περισσότερους (23 έναντι 18) και μείωσαν σε 76-60. Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (96-87) στο 38' με το καλάθι του Πίγκραμ, ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού με 42 πόντους έχοντας πετύχει μεταξύ άλλων εννέα τρίποντα. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 97-87 μετά τη βολή του Παπαμιχαήλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-24, 58-37, 76-60, 97-87