«Καθάρισε» τον Αχιλλέα το ΑΠΟΕΛ

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 108-84

Με νίκη για τον ΑΠΟΕΛ, άνοιξε απόψε η αυλαία για τη 2η αγωνιστική για την πρώτη φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League, καθώς στην αναμέτρηση που έγινε στο Λευκόθεο, οι γαλαζοκίτρινοι νίκησαν τον Αχιλλέα Καϊμακλίου με 108-84.

Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Νταβόρ Κόνιεβιτς, που σημείωσε 27 πόντους (6/6 τρίποντα, 4/4 δίποντα, 1/2 βολές).

Αν και στην αρχή, ο Αχιλλέας προηγήθηκε με 5-4, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με ένα σερί 23-0, προηγήθηκαν με 27-5 και με το τέλος της 1ης περιόδου, ήταν μπροστά στο σκορ με 40-14. Πολύ ψηλά τα ποσοστά ευστοχίας για τον ΑΠΟΕΛ, ενώ ο Αχιλλέας έχασε από νωρίς τον Άντερσον, που τραυματίστηκε.

Κατά τη 2η περίοδο, ο ΑΠΟΕΛ διατήρησε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και παρά τις προσπάθειες του Αχιλλέα να ρίξει την τιμή της. Όμως αντί να γίνει αυτό, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η διαφορά ξεπέρασε τους 30 και με το τέλος του ημιχρόνου, ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 70-36.

Στην 3η περίοδο, ο Αχιλλέας κατάφερε να μειώσει κάπως τη σε βάρος του διαφορά, καθώς περιόρισε τους πόντους που δεχόταν κατά τις δυο πρώτες περιόδους. Σταθερά ο ΑΠΟΕΛ κράτησε μια μεγάλη διαφορά, για να προηγηθεί στο 30` με 87-65.

Στην 4η περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στα επίπεδα των 30 πόντων και ενώ στην επίθεση, ξεπέρασε και τους 100 πόντους. Ο ΑΠΟΕΛ πήρε τελικά τη νίκη με τελικό σκορ 108-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 40-14, 70-36, 87-65, 108-84.