Δεύτερη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ

Επικράτησε 88-75 της ΕΝΑΔ

Την εντός έδρας νίκη πήρε το ΑΠΟΕΛ επί της Ύδρας Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ κάνοντας το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα. MVP της αναμέτρησης ο Κωνσταντίνος Σιμιτζής με 20 πόντους, 2 τρίποντα και 3 ασίστ.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή του παιχνιδιού, με 7-2 στο 2’. Η διαφορά μεγάλωσε και με τρίποντο του Σιμιτζή στο 8’ οι «γαλαζοκίτρινοι» έφτασαν στο +10 με 22-12. Το σκορ δεκαλέπτου ήταν 23-17. Το σκηνικό ήταν παρόμοιο στη δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να μεγαλώνουν τη διαφορά και το ημίχρονο να λήγει με σκορ 45-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στο +18 στο 26’ (57-39), ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Κασινόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 57-42 για την ΕΝΑΔ. Με το τέλος της περιόδου, το σκορ ήταν 64-52 για τους γηπεδούχους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ΑΠΟΕΛ κράτησε τη διαφορά, φτάνοντας στο +20 με το δίποντο του Πόιντερ στο 36’ (81-61). Οι «γαλαζοκίτρινοι» κράτησαν το προβάδισμα τους παίρνοντας την εντός έδρας νίκη επί την ομάδα του Αγίου Δομετίου με 88-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 45-30, 64-52, 88-75