Καλαθόσφαιρα: Εντός έδρας νίκη για την ΑΕΚ

Με νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ, τελείωσε το σημερινό, εξ` αναβολής παιχνίδι για τη 17η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, με αντίπαλο τον Αχιλλέα, παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα «Κίτιον».

Η ομάδα της Λάρνακας, πήρε τη νίκη με 106-50 και έτσι, έφθασε στις 15, σε 19 παιχνίδια, ενώ για τον Αχιλλέα, ήταν η 14η του ήττα, σε επίσης 19 παιχνίδια.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ήταν ο Hollingsworth (26 πόντοι, 13/16 δίποντα, 12 ριμπάουντ)

Η μετέπειτα νικήτρια, πήρε από το ξεκίνημα ένα σαφές προβάδισμα, ανεβάζοντας συνεχώς την υπέρ της διαφορά και μετά το 26-13 στο 10λεπτο, προηγήθηκε με 55-21.

Η ΑΕΚ, είχε μια σαφή κυριαρχία στο παιχνίδι, έχοντας περισσότερες επιλογές στη διάθεση της.

Η διαφορά παρέμεινε σε σταθερά επίπεδα, πάνω από το +30, πάντα για την ομάδα της Λάρνακας, που προηγήθηκε στο 30` με 75-38 και έτσι, στην τελευταία περίοδο, δεν έγινε κάτι άλλο ουσιώδες, εκτός του να εξασφαλίσει τη νίκη με τελικό σκορ 106-50.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-13, 55-21, 75-38, 106-50.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 26, Χριστοδούλου 15 (1), Σιζόπουλος 3 (1), Hunt 2, Μαντοβάνης 20 (2), Γεωργίου 4 (1), Στυλιανού, Μανωλόπουλος 5 (1), Κορωνίδης 12 (4), Παντελή 4 (1), Gresham 8, Τσουλούπας 7 (1).

Αχιλλέας (Κυριάκος Γιαγκουλής): Χειμώνας 11 (1), Χριστούδιας 6 (2), Γεωργακούδης 6, Τρετιακόβ 10 (1), Ανθυμιάδης 11 (3), Σαχπαζίδης 3 (1), Κυριάκου, Ρωμανίδης, Τσοχαταρίδης 3 (1).

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση