Η ΑΕΚ προκρίθηκε στα ημιτελικά της ΟΠΑΠ Basket League

Η Πετρολίνα ΑΕΚ κέρδισε εκτός έδρας με 96-91 την Ανόρθωση και έκανε το 2-0 στη σειρά των προημιτελικών του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η ομάδα της Λάρνακας είχε κερδίσει και τον πρώτο αγώνα με 94-59.

Διακρίθηκαν για τους νικητές οι Σακίλ Γκουντγουίν (17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Κουέντιν Σνάιντερ (22 πόντους, 2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Ιάκωβος Παντελή (17 πόντους, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Η Ανόρθωση έκανε αρχή στο πρώτο λεπτό με δύο τρίποντα από τον Πάρκερ (6-0), ενώ στο 5' με το καλάθι του Παντούρη είχε διαφορά με διψήφιο αριθμό (16-4). Ακολούθησε σερί δέκα πόντων για την Πετρολίνα ΑΕΚ που στο 7' μείωσε στους δύο με το δίποντο του Σνάιντερ (16-14). Μισό λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι «κιτρινοπράσινοι» πέρασαν μπροστά με το λέι απ από τον Μανωλόπουλο (19-20), ενώ η διαφορά στο τέλος της περιόδου ήταν στους δύο (21-23).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με σερί οκτώ πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο παίρνοντας ξανά το προβάδισμα. Στο 12' ο Μπανιάρντ έκανε το 29-23, ενώ η ίδια διαφορά υπήρχε τρεισήμισι λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου, μετά το καλάθι του Μάλορι (40-34). Με δύο τρίποντα του Σνάιντερ η ομάδα της Λάρνακας ισοφάρισε 40-40 στο 17', ενώ στο 18' είχε διαφορά τεσσάρων πόντων με το τρίποντο του Κορωνίδη (41-45). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με έξι πόντους από τον Μάλορι που έβαλε μπροστά την Ανόρθωση (47-45).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με σερί 15 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 23' με το τρίποντο από τον Σιζόπουλο έφτιαξε διαφορά 13 πόντων (47-60), με το συγκρότημα της Αμμοχώστου να πλησιάζει στους έξι (65-71) με το τρίποντο του Αντωνιάδη στο 29'. Με τις δύο βολές, μια από Μανωλόπουλο και μια από Παντελή, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την απόσταση στους οκτώ πόντους (65-73).

Στο 33' οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορά 11 πόντων μετά το λέι απ του Μαντοβάνη (69-80), με την Ανόρθωση να μειώνει στους τέσσερις στο 34' με το τρίποντο από τον Σέπο (76-80). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους δύο με το λέι απ του Πάρκερ (86-88) δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος, με τους «κιτρινοπράσινους» να καταφέρνουν να διατηρηθούν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος παίρνοντας το ροζ φύλλο με σκορ 96-91.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 47-45, 65-73, 91-96