Μείωσε σε 2-1 ο Κεραυνός!

Η επόμενη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων θα πραγματοποιηθεί στο «Κίτιον» την Τετάρτη

Συνεχίζεται η αγωνία για τον πρωταθλητή της ΟΠΑΠ Basket League με τον Κεραυνό να κερδίζει με 96-87 στο «Κώστας Παπαέλληνας» και να μειώνει σε 2-1 στις νίκες, με την ομάδα που θα πάρει τον τίτλο να κρίνεται στις τρεις επιτυχίες.

Η επόμενη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων θα πραγματοποιηθεί στο «Κίτιον» την Τετάρτη 17 Μαΐου (19:30), ενώ αν χρειαστεί και πέμπτος τελικός θα γίνει στο «Κώστας Παπαέλληνας» την Κυριακή 21 Μαΐου (19:30).

Το πρώτο καλάθι στον αγώνα πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ με τον Brown (0-2), με τον Κεραυνό να παίρνει στη συνέχεια προβάδισμα μετά από βολή του Krubally και τρίποντο του Burns. Ακολούθησε εναλλαγή στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, που έκλεισε στην ισοπαλία 20-20 μετά από λέι απ του Παντελή και δυο βολές του Τίγκα στο τελευταίο λεπτό.

Στα πρώτα δυο λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σερί πέντε πόντων με τρίποντο από τον Σιζόπουλο και δίποντο του Gresham (20-25), ενώ ο ίδιος καλαθοσφαιριστής λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά στους επτά (22-29). Η ομάδα του Στροβόλου προηγήθηκε στο 16' με το λέι απ από τον Τίγκα (35-34), ο οποίος διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (46-46) με τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο 27' με τις δυο βολές του Σιζόπουλου τις δυο ομάδες χώριζε διαφορά ενός καλαθιού (62-60). Ακολούθησαν δίποντο του Krubally και μία βολή από τον ίδιο για να βρεθεί μπροστά με πέντε πόντους (65-60) ο Κεραυνός στο 28'. Ένα λεπτό αργότερα, δυο βολές από τον Krubally ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ (70-62) για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με λέι απ του Μαντοβάνη (70-64).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά στους 13 πόντους (77-64) με τη βολή του Mishula ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη της περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (84-80) με το τρίποντο του Σιζόπουλου με τρεισίμιση λεπτά να απομένουν. Στο 39' ο Κεραυνός έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (93-83). Με δυο βολές του Hunt και λέι απ του Brown η ΑΕΚ πλησίασε στους έξι (93-87) με τον Κεραυνό να κρατάει το προβάδισμά του και να παίρνει εν τέλει το ροζ φύλλο με σκορ 96-87 μετά από λέι απ του Στυλιανού και μία βολή από τον Μιχαήλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 46-46, 70-64, 96-87