Εκτός έδρας νίκες για ΈΘΑ και ΑΠΟΠ

Άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League

Η ΕΘΑ κέρδισε το διπλό επί του Αχιλλέα Καϊμακλίου με 67-60, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League και πήρε το τρίτο ροζ φύλλο της στη φετινή σεζόν. Κορυφαίος για τους νικητές ο Malik Romero Curry που πέτυχε 36 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης επιτεύχθηκαν δύο καλάθια, αμφότερα για λογαριασμό της ΕΘΑ από τους Dixon και Key (0-4), με την ομάδα της Έγκωμης στο 9' να έχει διαφορά με διπλάσιο αριθμό πόντων (7-18) μετά τις δύο βολές του Dixon. H πρώτη περίοδος έκλεισε με τρίποντο του Henry (10-18) για τον Αχιλλέα Καϊμακλίου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με σερί εννέα πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 13' με τις δυο βολές του Glasper ήταν μπροστά με έναν πόντο (19-18). Οι φιλοξενούμενοι στο 18' με το λέι απ του Curry ήταν μπροστά με πέντε πόντους (23-28), διαφορά που καλύφθηκε από τους γηπεδούχους που μισό λεπτό πριν από το τέλος του ημιχρόνου ισοφάρισαν σε 28-28 με το τρίποντο του Glasper.

Η ομάδα της Έγκωμης στο 27' με το τρίποντο του Κυριακίδη απέκτησε προβάδισμα εννέα πόντων (39-48), ενώ η διαφορά μειώθηκε στους τέσσερις (44-48) στο 29' με τις δύο βολές του Glasper. Η περίοδος έκλεισε με το λέι απ του Akec (44-50).

Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου στο 34' πλησίασε στους δύο πόντους (50-52) με το καλάθι του Glasper, με την ΕΘΑ να ανοίγει τις αποστάσεις στους οκτώ πόντους στο 36' με το δίποντο του Curry (50-58) και εν τέλει πήρε το ροζ φύλλο με τη διαφορά στους επτά (60-67).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-18, 28-28, 44-50, 60-67

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλλής)

Henry 21 (3), Iερωνυμίδης 4 (1), Simmons, Γεωργακούδης, Glasper 20 (2), Anderson 8, Χειμώνας 2, Χριστούδιας 5 (1)

ΕΘΑ (Χρήστος Στυλιανίδης)

Dixon 9 (1), Curry 36, Xριστοδουλίδης, Ορφανός, Key 9, Χριστοφίδης, Κωνσταντίνου, Akec 10, Κυριακίδης 3 (1)

Στη δεύτερη του φετινή νίκη και συνεχόμενη, έφθασε απόψε ο ΑΠΟΠ, ο οποίος μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα του Δήμου Αγίου Δομετίου, νίκησε την Ομόνοια με 73-70, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα της Λευκωσίας, παρέμεινε χωρίς νίκη στο μέχρι τώρα πρωτάθλημα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Aamandae Coleman, που σημείωσε 14 πόντους (6/10 δίποντα, 2/5 βολές, 9 ριμπάουντ).

Μετά από ένα αρχικό προβάδισμα του ΑΠΟΠ (6-3), στη συνέχεια ήταν η γηπεδούχος Ομόνοια, που πήρε κεφάλι στο σκορ και το διατήρησε ως και την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, καθώς σε αυτό το σημείο οι πράσινοι προηγήθηκαν με 19-14.

Στις αρχές της 2ης περιόδου, η Ομόνοια ανέβασε τη διαφορά στο +12 (28-16), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έριχναν σταθερά την τιμή της και όχι μόνο αυτό, αλλά στο 19`, πέρασαν μπροστά με 38-37, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου, το προβάδισμα πήρε η Ομόνοια με 39-38.

Προβάδισμα 7 πόντων (49-42) πήρε στο 23` η γηπεδούχος, αλλά και πάλι ο ΑΠΟΠ βρήκε τρόπο αντίδρασης, καθώς στο 27` έφερε το παιχνίδι στα ίσα (54-54) και όχι μόνο, αλλά με τη λήξη της 3ης περιόδου η ομάδα της Πάφου προηγήθηκε με 59-57.

Συνεχόμενο το προβάδισμα για τον ΑΠΟΠ στις αρχές της 4ης περιόδου, του οποίου η τιμή έφθασε στο +7 στο 36` (68-61). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα, αλλά στα τελευταία λεπτά, η Ομόνοια πίεσε και έτσι στο 39`, έριξε τη διαφορά στον πόντο (71-70).

Έπειτα ο ΑΠΟΠ προηγήθηκε με 73-70, που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς η Ομόνοια ήταν άστοχη στις τελευταίες της επιθέσεις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 39-38, 57-59, 70-73

Ομόνοια (Μιχάλης Ματσεντίδης): Μύθιλλος 7 (1), Πηλακούτας, Harden 24 (4), Dallas 16, Burrel 8 (1), Ανδρέου 2, Καραμπατάκης 5, Παπαδημητρίου 8 (2).

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Jaqualin 13 (1), Coleman 14, Σταύρου 6 (2), Seegars 13 (2), Δημητρίου 4, Πορφυρίδης, Αντωνιάδης 13 (4), Mc Laughlin 10.

Α Κατηγορία Ανδρών: Τελευταία Ενημέρωση