Νίκη με ψυχή και μισή πρόκριση για την Εθνική Ελλάδας

Το πάθημα από τη Λετονία δεν έγινε μάθημα για την Εθνική, αλλά με κατάθεση ψυχής κατάφερε να… διαγράψει την κακή εμφάνιση που έκανε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και να νικήσει με 84-78 τη Βουλγαρία στη παράταση. Πλέον είναι με το ενάμιση πόδι στα τελικά του Ευρωμπάσκετ 2022 και θα είναι και μαθηματικά εκεί αν απόψε η Βοσνία νικήσει την Λετονία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιάννης Αθηναίου με 21 πόντους και 6/9 τρίποντα, καλή εμφάνιση από τον Βασίλη Καββαδά με 14 πόντους.

Εκνευριστικά άστοχη, με κακές επιλογές, πολλά λάθη και αδυναμίες στην άμυνα η ελληνική ομάδα, που βρέθηκε στο -16 (25-41), έτρεξε ένα μεγάλο σερί περνώντας μπροστά (42-41), αλλά τα έκανε ξανά θάλασσα μένοντας στο -8 (60-68) 3:43 πριν το τέλος. Με κατάθεση ψυχής, μεγάλα τρίποντα από Αθηναίου και κάρφωμα του Κατσίβελη κατόρθωσε να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί με πλεόνασμα εμπειρίας και μεγάλα σουτ «καθάρισε» το ματς.

Τον Φεβρουάριο τα δύο τελευταία ματς των προκριματικών, με Βοσνία (20/2) και Λετονία (22/2), πιθανότατα ξανά σε «φούσκα» που ενδέχεται να φιλοξενηθεί και στην Αθήνα.

Μάντζαρης, Κατσίβελης, Γ. Αγραβάνης, Δ. Αγραβάνης και Καββαδάς συνέθεσαν την πρώτη πεντάδα της Εθνικής, που άρχισε ξανά με προβλήματα στην άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση, 4-11. Η νευρικότητα από το άσχημο ξεκίνημα έφερε χαμένα λέι απ και με ηγέτη τον «καυτό» Κοστόφ που πέτυχε γρήγορα 10 πόντους η Βουλγαρία εκμεταλλεύτηκε την περίσταση φτάνοντας στο +11, 14-25, με 5/7 τρίποντα λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η φοβερή αστοχία των διεθνών, που άρχισαν με 4/16 δίποντα, δεν επέτρεπε στην ελληνική ομάδα να πλησιάσει (19-29). Ο Κακλαμανάκης πρόσφερε κάποιες λύσεις κοντά στο καλάθι (23-29), αλλά η Εθνική συνέχιζε να κάνει εύκολα λάθη. Το αντιαθλητικό του Δ. Αγραβάνη έδωσε την ευκαιρία στη Βουλγαρία να εκτοξευτεί στο +16, 25-41. Το τάιμ άουτ του Θανάση Σκουρτόπουλου αφύπνισε την ελληνική ομάδα, που με το πρώτο της καλό διάστημα στο ματς έκλεισε το ημίχρονο με ένα σερί 6-0 και στο -10, 31-41.

Η Εθνική επέστρεψε από τα αποδυτήρια συνεχίζοντας από εκεί που είχε σταματήσει. Με άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα και ταΐζοντας τον Καββαδά μείωσε σε απόσταση σουτ, 39-41, ενώ το τρίποντο του Δ. Αγραβάνη έδωσε το ελληνικό προβάδισμα, 42-41. Εκεί που το μομέντουμ έδειχνε Ελλάδα, ξαφνικά γύρισε και πάλι ο διακόπτης στο… off. Ο Μποστ έσπασε το ρόδι για τη Βουλγαρία μετά από αφλογιστία για 10:10 (!), με τον Αμερικανό να παίρνει μπρος και να οδηγεί την ομάδα του στο 42-52 με έντεκα αναπάντητους πόντους.

Το ελληνικό 7-0 έβαλε γρήγορα την Εθνική ξανά στο ματς, 49-52. Τα τρίποντα από Μαργαρίτη και Αθηναίου, αλλά και το γκολ-φάουλ του Καββαδά έφερε την απόσταση στον πόντο, 56-57, αλλά και πάλι τα μακρινά σουτ επέτρεψαν στη Βουλγαρία να ξεφύγει, 58-63. Χαμένα λέι απ και άστοχα τρίποντα των διεθνών έδωσαν τη Βουλγαρία με τρίποντο του Ιβάνοφ να ξεφύγει με οκτώ (60-68), 3:43 πριν το τέλος. Οι νευρικοί διεθνείς συνέχισαν να ρίχνουν άσφαιρα από την περιφέρεια. Ο Αθηναίου ευστόχησε σε ένα που έριξε τη διαφορά στο καλάθι, 66-68, στα 29’’ πριν το τέλος αλλά ο Κοστόφ απάντησε με λέι απ. Ο γκαρντ του Περιστερίου σκόραρε ξανά με «βόμβα», 69-70 στα 18’’ και το φάουλ του Μάντζαρη έστειλε τον Κοστόφ στις βολές. Ο Βούλγαρος είχε 1/2 και ο Κατσίβελης με κάρφωμα (!) έστειλε το ματς στην παράταση, αφού ο Κοστόφ σούταρε… τούβλο στην εκπνοή για τρεις.

Τα τρίποντα από Αθηναίου και Μάντζαρη έφεραν την Ελλάδα στο 77-73 στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά οι Βούλγαροι δεν κατέθεσαν τα όπλα (79-78). Οι βολές του Δ. Αγραβάνη (81-78) και η κρίσιμη έξτρα κατοχή που κέρδισε ο μικρός αδερφός του έδωσαν αέρα νίκης στην Εθνική, που «καθάρισε» το ματς με το νέο τρίποντο του Αθηναίου από τα οκτώ μέτρα!

Δεκάλεπτα: 17-25, 31-41, 46-52, 71-71, 84-78 (πρτ.)

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση