Ξέσπασε και υπέταξε την Μπάγερν

Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό

«Ξύπνησε» στο τέλος ο Παναθηναϊκός! Με «γρανιτένια» άμυνα στην τέταρτη περίοδο, αλλά και με κυριαρχία στα ριμπάουντ, οι «πράσινοι» σταμάτησαν την… εκνευριστική ευστοχία της Μπάγερν Μονάχου και έτσι τη νίκησαν 98-83, μέσα στο ΟΑΚΑ, ανεβαίνοντας στο 11-8.

Το «τριφύλλι» μάζεψε 20 επιθετικά ριμπάουντ, έχοντας παράλληλα έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Τόμας να ήταν πρώτος σκόρερ με 18π. Από ‘κει και πέρα, στους 13π. σταμάτησε ο Παπαπέτρου, με τον Ράις να είχε 12π., ενώ οι Καλάθης, Μήτογλου και Ουάιλι από 11π. ο καθένας, με τον αρχηγό να μοιράζει και 12 ασίστ. Ντεμπούτο για τον Άντι Ράουτινς, ο οποίος αγωνίστηκε για περίπου 7 λεπτά, χωρίς να σημειώσει πόντο.

Από την άλλη, οι Βαυαροί, οι οποίοι έπεσαν στο 6-13, είχαν 15/30 τρίποντα, με τον Μονρό να ήταν πρώτος σκόρερ με 17π. και 9 ριμπάουντ.

Με τους Παπαγιάννη, Μήτογλου, Παπαπέτρου, Φριντέτ και Καλάθη ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός. Καταιγιστική αρχή έκανε στο παιχνίδι το «τριφύλλι», όπου μέσα από την εξαιρετική του άμυνα και τον Καλάθη να είχε πολλά δημιουργικά κέφια προηγήθηκε 12-0, στα πρώτα τρία λεπτά. Ο Μονρό έκανε το… λάθος να πετύχει τους πρώτους πόντους της Μπάγερν από τη γραμμή, με τον Παπαγιάννη να συνεχίζει την κυριαρχία του και στις δύο ρακέτες και έτσι οι «πράσινοι» να πηγαίνουν στο +17 (19-2), στα μισά. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν στην άμυνα και με την είσοδο του Μπρέι στο παρκέ, οι Βαυαροί βελτιώθηκαν επιθετικά, με αποτέλεσμα να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (23-14), στο 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στα ριμπάουντ και με τον Ράις έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +10 (28-18).

Επιθετικά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ο Παναθηναϊκός και στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ωστόσο έχασε αρκετά αμυντικά ριμπάουντ και έτσι η Μπάγερν δεν άφηνε τη διαφορά να ξεφύγει (32-25). Η αντίδραση των «πράσινων» ήρθε με τον Καλάθη για το νέο +10 (37-27), αλλά τα λάθη στη συνέχεια και τα τρίποντα των Βαυαρών έριξαν τη διαφορά στον πόντο (39-38), στο 15’. Έπειτα από τάιμ άουτ του Πιτίνο, οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν στην άμυνα και κράτησαν χωρίς καλάθι τους Γερμανούς για περίπου δύο λεπτά, αλλά η αστοχία τους στις βολές δεν διεύρυνε αρκετά τη διαφορά (43-38). Οι Μπέντιλ και Ουάιλι με τα επιθετικά τους ριμπάουντ κρατούσαν τον Παναθηναϊκό, αλλά η περιφερειακή άμυνα ήταν κάκιστη, με αποτέλεσμα να βρει ρυθμό έξω από τα 6,75μ. ο Κόπονεν, ο οποίος μάλιστα έδωσε και το προβάδισμα (51-53) των Βαυαρών στο ματς. Τελικά, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες 53-53 στα αποδυτήρια, χάρη σε φόλοου του Ουάιλι.

Χωρίς συγκέντρωση στην περιφερειακή άμυνα μπήκε ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο μέρος, με την Μπάγερν να συνεχίζει το… βιολί της έξω από τα 6,75μ. και όχι μόνο να παίρνει το προβάδισμα, αλλά με πολυφωνία να φτάνει στο +9 (61-70), στο 25’. Μάλιστα, το άλλο κακό για τους «πράσινους» ήταν πως αν και κυριαρχούσαν στα επιθετικά ριμπάουντ ήταν τραγικά άστοχοι. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, το «τριφύλλι» έσφιξε αμυντικά και με τους Καλάθη και Τόμας να παίρνουν… φωτιά, η διαφορά ολοένα και έπεφτε με τον Αμερικανό στο τέλος της τρίτης περιόδου να δίνει ξανά το προβάδισμα (76-75), στην ομάδα του Πιτίνο.

Με καλάθι του Μονρό η Μπάγερν πέρασε μπροστά (76-77) στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Παναθηναϊκός άλλαξε εντελώς το… τσιπάκι, καθώς έσφιξε πολύ αμυντικά, χάλασε το μυαλό των Βαυαρών οι οποίοι έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με αποτέλεσμα να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο και με ένα 13-0 να πάει στο +12 (89-77), στο 36’. Εκεί, ουσιαστικά η ομάδα του Πιτίνο «κλείδωσε» τη νίκη, που ήρθε με το τελικό 98-83.