Μεταμορφωμένος Παναθηναϊκός, κατατρόπωσε τη Ζάλγκιρις!

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν από το -15, επικρατώντας 89-65

Ένας άλλος Παναθηναϊκός εμφανίστηκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ!

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο -15 στο ημίχρονο απέναντι στη Ζάλγκιρις, όμως με ένα απίθανο δεύτερο ημίχρονο πήραν τελικά τη νίκη με σκορ 89-65, δείχνοντας αποθέματα ψυχής και μεγάλο πάθος στο παιχνίδι τους!

Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ανέβηκε στο 8-13, παίρνοντας μία νίκη-βάλσαμο, που μπορεί να της δώσει τεράστια ψυχολογία, ειδικά με τον τρόπο που ήρθε.

Ο Παναθηναϊκός για μια ακόμη φορά δεν μπήκε καλά στο ματς, δίνοντας δικαίωμα στην Ζαλγκίρις να ξεκινήσει με 5/5 εντός πεδιάς και να προηγηθεί πολύ νωρίς με +8 (4-12), το οποίο με δύο βολές του Σμιτς έγινε +10 (4-14). Ο Παναθηναϊκός ανεβάζοντας την απόδοσή του στην άμυνα βρήκε αιφνιδιασμούς, τρέχοντας ένα δικό του 9-0 δια χειρός Γουίλιαμς και Γουόλτερς για το 13-14. Οι Λιθουανοί απάντησαν με δικό τους 7-2 από Σμιτς και Μπιρούτις, πηγαίνοντας ξανά στο +6 (15-21), το οποίο έγινε και +7 με τρίποντο του Λουκοσιούνας, πριν ο Γκουντάιτις γράψει το τελικό 19-24 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημα και τη δεύτερη περίοδο, δεχόμενος ένα γρήγορο 5-0 από Λεκαβίτσιους και Μπουτκεβίτσιους, το οποίο διαμόρφωσε το 19-29. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε με 4/4 βολές ένα μικρό επιμέρους σκορ φτάνοντας στο 23-29, πριν η Ζαλγκίρις απαντήσει και ξεφύγει μετά από συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ με 11 (23-34). Το πρόβλημα των ριμπάουντ συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να ξεφύγει και με 14 (24-38), πριν ο Σμιτς γράψει με βολές το 27-42 που ήταν και το τελικό σκορ ημιχρόνου.

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα 5-0 με Γκουντάιτις και Λι, μειώνοντας στους 10 (32-42). Ο τελευταίος έδωσε το σύνθημα για την αντίδραση των «πρασίνων πετυχαίνοντας τρίποντο για το 37-45, πριν με ακόμα ένα μακρινό σουτ ο Καλαϊτζάκης γράψει το 40-45. Το ματς είχε αλλάξει μορφή και ο Ντουέιν Μπέικον με ένα ακόμη τρίποντο μείωσε στους 3 (47-50), πριν με δύο βολές φέρει το ματς στον πόντο (51-52). Ο Λι ήταν σε φοβερή κατάσταση και με σουτ από τα 6.75 έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά (54-52), πριν ο Γουόλτερς μετά από κακλή κυκλοφορία γράψει το 60-56, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 64-58.

Το απίθανο διάστημα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν Γκουντάιτις και Γουόλτερς έφεραν πρώτη φορά τους «πράσινους» σε διψήφια διαφορά (69-58). Η Ζάλγκιρις είχε παραδόσει πνεύμα, με Λι, Πονίτκα να ευστοχούν σε νέα τρίποντα που έστειλαν τον Παναθηναϊκό και στους 20 (80-60), με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικά και τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-58, 89-65

Πηγή: sportfm.gr