Πήρε στην παράταση τη μυθική ματσάρα με Νότιο Σουδάν το Πουέρτο Ρίκο!

Στο καλύτερο ματς του Παγκοσμίου Κυπέλλου μέχρι το... επόμενο, το Πουέρτο Ρίκο γύρισε από το -12 και νίκησε στην παράταση

Ασύλληπτη ματσάρα στις Φιλιππίνες!

Το Πουέρτο Ρίκο νίκησε με σκορ 101-96 το Νότιο Σουδάν, στο καλύτερο μέχρι στιγμής παιχνίδι του Παγκοσμίου Κυπέλλου, το οποίο κρίθηκε στην παράταση μετά από απίθανο φινάλε στην κανονική διάρκεια!

Για να φτάσουμε εκεί, έπρεπε η χώρα της Αφρικής να... αυτοκτονήσει με απίθανο τρόπο. Το Νότιο Σουδάν είχε προβάδισμα σε σχεδόν όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε κοντά στο να γράψει ιστορία με την πρώτη του νίκη σε Παγκόσμιο, παίρνοντας μία διαφορά με +12 (60-48).
Παρόλα αυτά, με λάθη επί λαθών στο τελευταίο δεκάλεπτο, έβαλε ξανά το Πουέρτο Ρίκο στο παιχνίδι. Η χώρα της Αμερικής έκανε την ανατροπή και έφτασε μάλιστα σε προβάδισμα με 78-81, με τον Κάρλικ Τζόουνς να ισοφαρίζει με μεγάλο τρίποντο σε 81-81. Κάπου εκεί, το Πουέρτο Ρίκο κέρδισε βολές στο «μηδέν», ο Ίσμαελ Ρομέρο όμως τις έχασε αμφότερες, με το ματς να οδηγείται στο έξτρα πεντάλεπτο!

Στην παράταση, το Πουέρτο Ρίκο κυριάρχησε και έφτασε τελικά στη νίκη, ξεκινώντας με το δεξί το Παγκόσμιο Κύπελλο και δείχνοντας «μέταλλο» σε ένα ματς που έμοιαζε να στραβώνει για τα καλά.

Κορυφαίος των νικητών ήταν με 21 πόντους ο Στίβεν Τόμπσον, ενώ 18 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε ο Τζορτζ Κόντιτ, πρώην παίκτης του Προμηθέα Πάτρας, και 19 πόντους ο Τρεμόντ Γουότερς. Από το Νότιο Σουδάν, ασύλληπτο ματς έκανε ο MVP της περασμένης G-League, Κάρλικ Τζόουνς, που έβαλε 38 πόντους με 11 ασίστ όμως δεν βρήκε βοήθεια από τους συμπαίκτες του, με εξαίρεση τον ΝΒΑer Γουένιεν Γκάμπριελ που μέτρησε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 52-42, 67-60, 81-81 (κ.δ.), 96-101 (παρ.)