«Πάτησε» με κατοστάρα την Κίνα στην πρεμιέρα η Σερβία

Χωρίς να προβληματιστεί ιδιαίτερα η Σερβία συνέτριψε την Κίνα

Ισοπεδωτική πρεμιέρα για τη Σερβία στο Παγκόσμιο Κύπελλο!
Μόνο στο πρώτο… πεντάλεπτο έδειξε ανταγωνιστική η Κίνα, με την ομάδα του Πέσιτς να παίρνει την άνετη νίκη με το εντυπωσιακό 105-63.

Πρώτοι σκόρερ των Σέρβων ήταν οι Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και Βάνια Μαρίνκοβιτς με 14 πόντους ο καθένας, με τον Ντούσαν Ρίστιτς να προσθέτει 13π. Καλή εμφάνιση από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ του Ολυμπιακού, ο οποίος τελείωσε το ματς με 11π., 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ξεχώρισε ο Ρούι Ζάο με 17 πόντους, ενώ πολύ μέτρια παρουσία είχε ο νατουραλιζέ και ΝΒΑer, Κάιλ Άντερσον, με 0/9 σουτ!

Μετά το πρώτο… αναγνωριστικό πεντάλεπτο (10-11), η Σερβία απέκτησε τον ρυθμό του παιχνιδιού και με μπροστάρηδες τους Μιλουτίνοφ και Μπογκντάνοβιτς έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +11 (25-14). Ακόμη καλύτερα συνέχισε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Πέσιτς παγιώνοντας μία διψήφια διαφορά (40-25) και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +21 (55-34).

Ίδια έμεινε η εικόνα του ματς και στην τρίτη περίοδο με τους Σέρβους να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση και να την ολοκληρώνουν στο +30 (77-47). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πέσιτς έκανε διαχείριση το παιχνίδι έγινε πιο ελεύθερο, με την ομάδα του να φτάνει στη νίκη με το τελικό 105-63.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 55-34, 77-47, 105-63