«Ζωντανοί» για απευθείας playoffs με «Βασιλιά» οι Λέικερς!

Οι Λέικερς νίκησαν 122-115 δύσκολα τους Πέισερς

Σκούρα τα βρήκαν οι Λέικερς στην έδρα των Πέισερς, αλλά πήραν τη νίκη (122-115) με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να «φορτσάρει» στα τελευταία λεπτά πετυχαίνοντας κρίσιμους πόντους.

Έτσι, οι πρωταθλητές «έπιασαν» στους Μπλέιζερς 41-30 και πλέον θέλουν τη νίκη απέναντι στους αδύναμους Καβαλίερς και παράλληλα ήττα από την ομάδα του Πόρτλαντ από τους Νάγκετς για να μπουν στην εξάδα και να προκριθούν απευθείας στα playoffs, ειδάλλως θα παίξουν στα play-in της Δύσης.

Ο «Βασιλιάς» τελείωσε το ματς με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ, με τον Άντονι Ντέιβις να ήταν πρώτος σκόρερ με 28π. και 10 ριμπάουντ.

Από την ομάδα της Ιντιάνα, ξεχώρισε ο ΛεΒέρτ με 28 πόντους.

Νετς-Μπουλς 105-91

Σε… τροχιά δεύτερης θέσης στην Ανατολή βρίσκονται οι Νετς, μετά την άνετη επικράτηση με σκορ 105-91 επί των Μπουλς. Έτσι, ανέβηκαν στο 47-24 και πλέον θέλουν τη νίκη ή ήττα των Μπακς για να εκκινήσουν τα playoffs πίσω από τους πρωτοπόρους Σίξερς.

Η μαγική… τριάδα Ίρβινγκ, Ντουράντ και Χάρντεν ξεκίνησε για μόλις έβδομη φορά τη φετινή σεζόν και η ομάδα του Μπρούκλιν δεν είχε κανένα πρόβλημα να… καθαρίσει τους «ταύρους.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάιρι Ίρβινγκ με 22 πόντους και ακολούθησε ο Τζεφ Γκριν με 19π. Από την ομάδα του Σικάγου ξεχώρισε ο Πατ Γουίλιαμς με 24 πόντους.

Νικς-Χόρνετς 118-109 (104-104 κ.δ.)

Δεύτερη σερί για τους Νικς, καθώς επικράτησαν 118-109 στην παράταση των Χόρνετς. Το 104-104 ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας του ματς, με την ομάδα της Νέας Υόρκης να «ξεσπά» στο έξτρα πεντάλεπτο.
Άλλη μία τρομερή εμφάνιση με τριπλ-νταμπλ από τον Ραντλ με 33 πόντους, 10 ριμπάουντ και 13 ασίστ, με τον Μπούλοκ να είχε 17π.
Από τις «σφήκες», ξεχώρισαν οι Μπρίτζες και Γκρέιαμ με 30π. και 25π. αντίστοιχα.