Προβάδισμα για Σανς

Οι Σανς χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν των Νάγκετς 122-105 για το 1-0 στα ημιτελικά της Δύσης

Το πρώτο από τα τέσσερα βήματα που απαιτούνται για να βρεθούν στους τελικούς της Δύσης έκαναν οι Σανς. Η ομάδα του Μόντι Γουίλιαμς επικράτησε 122-105 των Νάγκετς στην Αριζόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, ωστόσο στο δεύτερο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και με επί μέρους σκορ 65-47 έφτασαν στη νίκη.

Σπουδαίο ματς έκανε ο Κρις Πολ με 21 πόντους, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Ντέβιν Μπούκερ πρόσθεσε άλλους 21 πόντους με 8/12 σουτ και οι Μάικαλ Μπρίτζες και ΝτιΆντρε Έιτον είχαν 23 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Για το Ντένβερ, που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +1 (57-58), ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 τάπες, ενώ ο Άαρον Γκόρντον είχε 18 πόντους.

O δεύτερος αγώνας θα γίνει και πάλι στο Φίνιξ τα ξημερώματα της Πέμπτης (4:30).

Δωδεκάλεπτα: 28-28, 57-58, 88-79, 122-105.