Πέρασαν νικηφόρα από την έδρα των Κλίπερς... οι Μπακς

Με άψογους Γιάννη και Λίλαρντ

Πέρασαν νικηφόρα από τον Λος Άντζελες και την έδρα των Κλίπερς με ηγέτες Γιάννη και Λίλαρντ οι Μπακς!

Η ομάδα του Μιλγουόκι πανηγύρισε τη νίκη με 124-117 στο Staples Center, με τους σταρ της να κάνουν αμφότεροι double-double, οδηγώντας την ομάδα τους στο ρεκόρ 42-23. Έτσι, τα «ελάφια» συνεχίζουν να έχουν το πάνω χέρι όσον αφορά τη μάχη για τη δεύτερη θέση της ανατολικής περιφέρειας στο ΝΒΑ, ενώ οι γηπεδούχοι, οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τους Λέοναρντ, Τζορτζ και Γουέστμπρουκ, έπεσαν στο 41-22, παραμένοντας στην τέταρτη θέση της δύσης.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Λίλαρντ (35π, 11 ασίστ), Γιάννης (34π με 12/22 δίποντα, 10/15 βολές, 10 ασίστ, 7 ριμπ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ) και Μπίσλεϊ (17π), ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν Πάουελ (26π), Ζούμπατς (18π) και Κόφεϊ (16π, 10 ριμπ).

Παρότι οι Μπακς μπήκαν στην πρώτη περίοδο με «καυτό» Λίλαρντ (3/3 τρίποντα) και είχαν πολύ καλό ποσοστό από μακριά (7/15), έβαλαν μόλις τέσσερις πόντους μέσα από τη ρακέτα και ήταν οι γηπεδούχοι εκείνοι που έκλεισαν την πρώτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ (33-29).

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, ο Αντετοκούνμπο πήρε πρωτοβουλίες και πρωταγωνίστησε για την ομάδα του επιθετικά, αλλά οι Κλίπερς κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια διατηρώντας το μικρό τους προβάδισμα (62-59), πριν τα «ελάφια» αντεπιτεθούν στο τρίτο δωδεκάλεπτο, περνώντας μπροστά με 91-85, και με 113-107, με τρελό τρίποντο του Λίλαρντ. Οι Μπακς δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας μέχρι το τελικό 117-124.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-29, 62-59, 85-91, 117-124

NBA: Τελευταία Ενημέρωση