«Πελάτες» του Μπούκερ οι Πέλικανς

Τους έβαλε τρίτη σερί 50άρα

Σε απόσταση μιας νίκης από τους Πέλικανς (45-30) για την έκτη θέση της Δύσης στο ΝΒΑ έφτασαν οι Σανς (44-31) κερδίζοντάς τους στη Νέα Ορλεάνη με 124-111. Ο Ντέβιν Μπούκερ συνέχισε την τρομερή παράδοση που έχει δημιουργήσει απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο έχοντας 52 πόντους (37 στο πρώτο ημίχρονο) με 6/7 βολές, 11/12 δίποντα και 8/16 τρίποντα, αλλά και 9 ασίστ. Ο 27χρονος γκαρντ είχε πετύχει άλλες δύο 50άρες στα προηγούμενα δύο ματς με τους Πέλικανς, καθώς είχε 58 στη νίκη με 118-114 στο Φίνιξ στις 12 Δεκεμβρίου του 2022 και 52 πόντους στη νίκη με 123-109 στη Νέα Ορλεάνη φέτος στις 19 Ιανουαρίου.

Οι Σέλτικς πέρασαν με 118-104 από την Σάρλοτ με τον Τζέισον Τέιτουμ και τον Σαμ Χάουζερ να έχουν από 25 πόντους και τον δεύτερο να μετρά 7/11 τρίποντα. Η ομάδα της Βοστώνης έχει κερδίσει 11 από τα 13 τελευταία της παιχνίδια και με 59-16 έχει με διαφορά το καλύτερο ρεκόρ όχι μόνο στην Ανατολή, αλλά σε όλο το ΝΒΑ. Ο Βασίλιε Μίτσιτς είχε 13 πόντους και 9 ασίστ σε 37 λεπτά για τους ηττημένους.

Το Ορλάντο παρέμεινε πέμπτο στην Ανατολή νικώντας με 104-103 τους Μπλέιζερς, καθώς ο ΝτιΆντρε Έιτον αστόχησε ελεύθερος στην εκπνοή. Έκτοι, ακριβώς πίσω από τους Μάτζικ, είναι οι Πέισερς που επιβλήθηκαν 113-111 των Νετς με 27 πόντους και 13 ασίστ του Ταϊρίς Χαλιμπέρτον.

Οι Χοκς πέρασαν με 113-101 από το Σικάγο με 20 πόντους του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και πλέον πλησίασαν στη μία νίκη τους Μπουλς (35-40 έναντι 36-40).