Ο Γιάννης κράτησε ζωντανούς τους Μπακς

Τρομερό ματς έγινε τα ξημερώματα στο Μιλγουόκι

Απίθανο ματς έγινε στο «Fiserv Forum», με τους Μπακς να επικρατούν 143-142 στην παράταση των Κινγκς. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ένα γεμάτο triple double, κρατώντας στο παιχνίδι το Μιλγουόκι και ο Ντάμιαν Λίλαρντ «σκότωσε» στο φινάλε με buzzer beater τρίποντο τους «βασιλιάδες».

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας σούπερ σταρ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 27 πόντους (9/14 δίποντα, 9/14 βολές), μαζεύοντας 10 ριμπάουντ και μοιράζοντας 10 ασίστ, ενώ είχε 3 κλεψίματα, 4 λάθη, 4 φάουλ σε 40:23.

Από τη μεριά του, ο Λίλαρντ σκόραρε 29 πόντους (4/10 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 6/6 βολές), ενώ είχε 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ), διψήφιοι ήταν επίσης ο Μπρουκ Λόπεζ με 17 (3/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), ο Μαλίκ Μπίσλι είχε 23 (5/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ο Μπόμπι Πόρτις σκόραρε 22 (7/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ) και ο Κάμερον Πέιν τελείωσε τον αγώνα 15 (3/4 τρίποντα)

Εκείνος που ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Σαμπόνις, που έκανε επίσης triple double με 21 πόντους, 15 ασίστ και 13 ριμπάουντ, ενώ 32 πόντους σκόραρε ο Φοξ, 28 ο Μονκ και ο Χουέρτερ ήταν «διπλός» με 26 πόντους με 10 ριμπάουντ. Ο Σάσα Βεζένκοφ έπαιξε μόλις 6 λεπτά, έχοντας 4 πόντους και 1 ριμπάουντ, με 2/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη της 4ης περιόδου, ο Μάικ Μπράουν ξέσπασε κατά ενός διαιτητή, εναντίον του οποίου όρμηξε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αποβληθεί και να φύγει νωρίτερα για τα αποδυτήρια, στο γήπεδο των Μπακς.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-37, 68-66, 95-91, 128-128 (κ.α.), 143-142