Μπορεί και χωρίς Γιάννη η...Team Giannis, πάτησε την Team LeBron

Ολοκληρώθηκε το 72ο All Star Game του ΝΒΑ, με την Team Giannis να επικρατεί της Team LeBron 184-175 χάρη στον απίθανο Τέιτουμ

Η γιορτή του μπάσκετ, το 72ο All Star Game της Γιούτα, ολοκληρώθηκε με...τεράστια επιτυχία! Η Team Giannis παρόλο που ο Γιάννης προφυλάχθηκε λόγω τραυματισμού νίκησε την Team LeBron με σκορ 184-175, αλλά καμία σημασία δεν έχει το αποτέλεσμα σε μία βραδιά τέτοιου θεάματος!

Οι δύο ομάδες μετά το σχετικά άκεφο πρώτο ημίχρονο, έδωσαν ρέστα στο δεύτερο, με τον Τζέισον Τέιτουμ ειδικά να γράφει ιστορία, αφού πέτυχε 55 πόντους, κορυφαία επίδοση στην ιστορία του All Star Game, ξεπερνώντας τους 52 του Άντονι Ντέιβις!

Πέρα απ' τον Τέιτουμ, 40 πόντους είχε ο καταπληκτικός Μίτσελ, ενώ 35 πέτυχε ο Μπράουν και από 32 οι Ίρβινγκ και Εμπίντ. Στους 13 έμεινε ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, που έπαιξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο γιατί χτύπησε το δάχτυλό του, έγραψε όμως ιστορία καθώς αγωνίστηκε στο 19ο του All Star Game, αριθμό που αποτελεί ρεκορ!
Οι δύο αρχηγοί αρχικά επέλεξαν τις ομάδες τους, με τον Γιάννη με τις εκπλήξεις αλλά και τις γκάφες του να κλέβει την παράσταση. Αρχικά δεν διάλεξε τον Χόλιντεϊ πρώτο όπως περίμεναν όλοι, ενώ στη συνέχεια διάλεξε τον Μοράντ ως αναπληρωματικό, ενώ ήταν starter. Μετά το All Star Draft και τη διαμόρφωση των δύο ομάδων, ξεκίνησε το παιχνίδι.

Ο Γιάννης έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα και μετά βγήκε από το ματς καθώς συνεχίζει να πονάει στον καρπό, και το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς αυτόν, με τις τρομερά θεαματικές φάσεις από όλους τους εμπλεκόμενους να διαδέχονται η μία την άλλη. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή, στο 46-46, και τα λεφτά των φιλανθρωπιών... μοιράστηκαν.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν για αρκετή ώρα σε... ρεσιτάλ αστοχίας και bloopers, με τον Μίτσελ τελικά να κάνει φοβερά πράγματα στο τέλος και να διαμορφώνει το 53-46 υπέρ της Team Giannis στο δεκάλεπτο.

Στην τρίτη περίοδο, άνοιξαν οι ουρανοί, με τον Τέιτουμ κατά κύριο λόγο αλλά και τους Ντέιμιαν Λίλαρντ, Ντόνοβαν Μίτσελ και Τζοέλ Εμπίντ, να κάνουν πάρτι από τα 6.75 και... πίσω!

Στην τέταρτη περίοδο, μεγαλύτερο ενδιαφέρον είχε αν θα καταφέρει να σπάσει το ρεκόρ ο Τέιτουμ, κάτι το οποίο έγινε, με τον Λίλαρντ να βάζει το κρίσιμο καλάθι και να δίνει τη νίκη στην Team Giannis μέσα σε αποθέωση!
Tα δεκάλεπτα: 46-46, 99-92, 158-141, 184-175