Μπακς - Νετς 124-118: Ο Αντετοκούνμπο ξαναπάτησε Ίρβινγκ και Ντουράντ (vid)

Ακόμη πιο κοντά στην κορυφή της Ανατολής το Μιλγουόκι

Η προ ολίγων ημερών μονομαχία τους, έκοψε την ανάσα, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να βάζει 49 πόντους και να κερδίζει τον Κέβιν Ντουράντ που είχε 42. Μπακς και Νετς συναντήθηκαν ξανά στο Fiserv Forum τα ξημερώματα της Τετάρτης (5/5), με την ομάδα του Μιλγουόκι να παίρνει και πάλι τη νίκη (124-118) και τον Greek Freak να ρίχνει ξανά στο καναβάτσο το Μπρούκλιν, το οποίο τα Ελάφια πλησίασαν ακόμη περισσότερο στη μάχη για την κορυφή της Ανατολής.

Ο Αντετοκούνμπο τελείωσε τον αγώνα με 36 πόντους από 7/18 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 10/12 βολές, μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκλεψε μία μπάλα σε 37:25. Είδε τον Στιβ Νας να επιμένει να του δίνει χώρο και σούταρε χωρίς να κάνει δεύτερες σκέψεις, δεν βρέθηκε στην πιο αποτελεσματική βραδιά του αλλά έκανε τη διαφορά και με το παραπάνω. Ο Χόλιντεϊ άγγιξε το triple-double (23 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ο Μίντλετον ακολούθησε (23 πόντοι) ενώ έβγαλε και μεγάλες άμυνες, ο ΝτιΒιντσέντζο έγραψε ένα απίθανο double-double με 10 πόντους και 15 ριμπάουντ σε 29 λεπτά και οι Μπακς ανέβηκαν στο 41-24 (22-10 εντός έδρας).

Ίρβινγκ (38 πόντοι από 8/13 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) και Ντουράντ (32 πόντοι από 7/14 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ) ήταν απελπιστικά μόνοι για το Μπρούκλιν, με τον Μάικ Τζέιμς να έχει 10 πόντους από 2/3 δίποντα και 2/3 τρίποντα σε 9:47 στο πρώτο παιχνίδι του δεύτερου δεκαήμερου συμβολαίου του. Οι Νετς έχουν πλέον ρεκόρ 43-23 (18-15 εκτός έδρας), την ώρα που οι πρωτοπόροι στην Ανατολή, Σίξερς, τους κοιτάζουν από το 44-21.

Επόμενοι αγώνες για τους Μπακς, τα ξημερώματα της Πέμπτης (03:00) με αντίπαλο τους Γουίζαρντς και τα ξημερώματα του Σαββάτου (03:00) με αντίπαλο τους Ρόκετς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η στρατηγική του Στιβ Νας, δεν έπιασε στο προ ημερών ματς. Ο Αντετοκούνμπο έβαλε 49 πόντους στους Νετς, που συνέχισαν να του δίνουν χώρο, του "έλεγαν" να σουτάρει και τον έβλεπαν να ευστοχεί. Ο Γιάννης είχε 11 πόντους για το 25-20 στο 9', από 2/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/1 βολή, πριν πάρει τη σκυτάλη ο καταπληκτικός Χόλιντεϊ (14π. στην 1η) και βάλει ο Ντουράντ γκολ-φάουλ για το 34-33 του δωδεκαλέπτου.

Με τον Greek Freak ασταμάτητο (έφτασε τους 19 στο 15'), οι Μπακς δεν άφησαν τους Νετς να ξεφύγουν στο σκορ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως το τρίτο φάουλ του Αντετοκούνμπο στο 16' ήταν ένα ζήτημα που μπορούσε να πληγώσει τους γηπεδούχους, αλλά δεν τους πλήγωσε. Φορμπς και Πόρτις βοήθησαν σημαντικά, το 66-58 του ημιχρόνου ήταν δίκαιο σύμφωνα με τη συνολική εικόνα των δύο αντιπάλων, με τον Ντουράντ να έχει ως στήριγμα τον Ίρβινγκ, από εκεί και πέρα όμως να μην βλέπει άλλον σε καλή κατάσταση, πλην του Μάικ Τζέιμς που πέτυχε επτά πόντους σε 4'.

Ο Αντετοκούνμπο μπήκε στο β' μέρος με το τέταρτο τρίποντό του, ο Τζόρνταν άρχισε να "τσιμπάει" όταν τον έβλεπε μόνο στην περιφέρεια και τα πράγματα έδειχναν να γίνονται ακόμη πιο εύκολα για τον Greek Freak, την ώρα που ο Ίρβινγκ κι ο Ντουράντ είχαν αρχίσει να γίνονται... ασταμάτητοι. Το 92-94 της τρίτης περιόδου θύμιζε την εξέλιξη του προ ολίγων ημερών αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον KD να έχει φτάσει τα 31 λεπτά και να έχει πάρει ελάχιστες ανάσες.

Μια ασίστ του Τζέιμς σε τρίποντο του Γκρίφιν και ένα δικό του σουτ έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων (97-103) στους Νετς στο 38', με τον ΝτιΒιντσέντζο να κάνει θραύση με την ενέργειά του και να βάζει ξανά μπροστά τους Μπακς με ένα σερί 7-0 σε ένα λεπτό! Το γκολ-φάουλ του Αντετοκούνμπο (113-104) έξι λεπτά πριν από το φινάλε έμοιαζε με οιωνό νίκης, ο Μίντλετον έφτασε το επί μέρους σκορ στο 18-1 σε τέσσερα λεπτά για το +11 (115-104), ο Γιάννης έβαλε τις βολές για το 124-118 κι ο Χόλιντεϊ έκλεψε την μπάλα από τον Ίρβινγκ για να γράψει τον επίλογο της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-33, 66-58, 92-94, 124-118.

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 23 (8/15 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 36 (7/18 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 10/12 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λόπεζ 8, ΝτιΒιντσέντζο 10 (5/8 δίποντα, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χόλιντεϊ 23 (4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Φορμπς 14 (4/7 τρίποντα), Τάκερ 3 (1), Κόνατον 2, Πόρτις 5 (4 ριμπάουντ), Θανάσης Αντετοκούνμπο

ΝΕΤΣ (Νας): Ντουράντ 32 (7/14 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 μπλοκ), Γκριν 10 (2), Τζόρνταν 2 (9 ριμπάουντ), Χάρις 12 (4/8 τρίποντα), Ίρβινγκ 38 (8/13 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Σάμετ 3 (1/6 τρίποντα), Γκρίφιν 9 (1), Κλάξτον, Μπράουν 2 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέιμς 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 30/61 δίποντα, 14/37 τρίποντα, 22/27 βολές, 62 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά των Νετς: 21/41 δίποντα, 20/43 τρίποντα, 16/26 βολές, 50 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 13 λάθη.