Άλωσαν τη Φιλαδέλφεια και πάνε σε Game 7 στην έδρα τους

Οι Σέλτικς ισοφάρισαν σε 3-3 τη σειρά και φιλοξενούν τον «τελικό» στην Βοστώνη

Για δεύτερη συνεχή χρονιά οι Σέλτικς έχοντας την πλάτη στον τοίχο δείχνουν χαρακτήρα. Πέρσι ήταν απέναντι στους Μπακς, φέτος τα κατάφεραν απέναντι στους Σίξερς, καθώς επιβλήθηκαν 95-86 στην Φιλαδέλφεια και ισοφάρισαν σε 3-3 τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής. Πλέον θα φιλοξενήσουν τα ξημερώματα της Κυριακής το Game 7 στην Βοστώνη.

O Τζέισον Τέιτουμ με 19 πόντους, εκ των οποίων τους 12 πέτυχε με τέσσερα τρίποντα στα τελευταία λεπτά, ήταν καθοριστικός για τους νικητές. Ο Μάρκους Σμαρτ είχε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ 17 είχε ο Τζέιλεν Μπράουν, με τον Τζο Μαζούλα να χρησιμοποιεί μόλις επτά παίκτες! Ο Τζοέλ Εμπίντ και ο Ταϊρίς Μάξι είχαν από 26 πόντους για τους γηπεδούχους, αλλά ο Τζέιμς Χάρντεν υστέρησε μένοντας στους 13 πόντους με 4/16 σουτ και 5 λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, όταν έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με +16 (30-46). Όμως στο τρίτο δωδεκάλεπτο η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς κατάφερε να αντιδράσει και να προηγηθεί με 71-66. Στα μισά της τελευταίας περιόδου οι Σίξερς είχαν το προβάδισμα, 83-81, όταν ανέλαβε δράση ο πολύ άστοχος μέχρι τότε Τέιτουμ. Ευστόχησε σε τέσσερα τρίποντα και έφερε τους Σέλτικς στο +11 κρίνοντας οριστικά το παιχνίδι.

Δωδεκάλεπτα: 22-29, 43-50, 73-71, 86-95.

NBA: Τελευταία Ενημέρωση