Ήττα για τους Κινγκς στο ανεπίσημο ντεμπούτο του Βεζένκοφ

Θετικό ήταν το ντεμπούτο του Σάσα Βεζένκοφ με τη φανέλα των Κινγκς

Ο Σάσα Βεζένκοφ συστήθηκε τα ξημερώματα στο κοινό του NBA, καθώς πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση στην άλλη άκρη του Ατλαντικού, στην ήττα (112-99) των Κινγκς από τους Ράπτορς στο «Rogers Arena» του Βανκούβερ.

Αυτό ήταν το ανεπίσημο ντεμπούτο του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού με τους Σακραμέντο, όμως η πρώτη εικόνα του διεθνούς Βούλγαρου φόργουορντ ήταν άκρως θετική.

Στο πλαίσιο του rotation και της καλύτερης δυνατής διαχείρισης από τον Μάικ Μπράουν, o MVP της περσινής Euroleague πέρασε στον αγώνα στο 6ο λεπτό της τρίτης περιόδου και αγωνίστηκε για 11 λεπτά, έχοντας απολογισμό 12 πόντους (με 4/7 σουτ, 2/4 τρίποντα και 2/2 βολές), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο Βεζένκοφ δεν χρειάστηκε πολύ χρόνο για να πετύχει το πρώτο του καλάθι με τους «βασιλιάδες», αφού κατάφερε να σκοράρει με ελεύθερο τρίποντο, στην πρώτη του προσπάθεια από την περιφέρεια.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ο πρώτος σκόρερ της νέας του ομάδας, των Κινγκς, ενώ εκείνος που ξεχώρισε από το Τορόντο ήταν ο Γκάρι Τρεντ Τζούνιορ, με 22 πόντους και 3 κλεψίματα, ενώ ακολούθησε ο Σκότι Μπαρνς με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-35, 69-55, 95-74, 112-99