Εμφαντικό 3-2 για Χιτ και Σανς

Άνετες νίκες σε βάρος των Σίξερς και Μάβερικς

Με εμφατικό τρόπο απάντησαν στο 2-2 των Μάβερικς οι Σανς, οι οποίοι επικράτησαν 110-80 μέσα στο «Footprint Center» και πήραν το προβάδισμα (3-2) στην ημιτελική φάση της δυτικής περιφέρειας του NBA.

Το Ντάλας φάνηκε ότι είχε την ψυχολογία στο πρώτο ημίχρονο, καθώς η διαφορά ήταν μικρή, αλλά στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι γύρισαν τον διακόπτη και με ένα σερί 17-0 κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά που αύξησαν περισσότερο στην 4η περίοδο.

Ο Ντέβιν Μπούκερ πέτυχε 28 πόντους, με τους ΝτιΆντρε Έιτον και Μίκαλ Μπρίτζες να προσθέτουν 20 και 14, αντίστοιχα, για τους Σανς, οι οποίοι είδαν τον Τζα Κράουντερ να αποχωρεί στην τέταρτη περίοδο λόγω χτυπήματος που δέχθηκε στον ώμο.

Οι μόνοι που διασώθηκαν από τους «Μαβς» ήταν ο Λούκα Ντόντσιτς με 28 πόντους και ο Τζέιλεν Μπράνσον με 21 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-26, 49-46, 82-60, 110-80

Οι Χιτ επιβλήθηκαν των Σίξερς και έκαναν το 3-2

Το προβάδισμα για τον τελικό της Ανατολής πήραν εκ νέου οι Χιτ, οι οποίοι διέλυσαν με 120-85 τους Σίξερς μέσα στο Μαϊάμι.

Έχοντας 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτο σκόρερ τον Τζίμι Μπάτλερ με 23 πόντους, οι γηπεδούχοι περιόρισαν παράλληλα τους Τζοέλ Εμπίντ και Τζέιμς Χάρντεν που είχαν ξεχωρίσει στα δύο προηγούμενα παιχνίδια που είχαν διεξαχθεί στη Φιλαδέλφεια.

Πέρα από τον Μπάτλερ, ο Μαξ Στρους έκανε double-double με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Γκέιμπ Βίνσεντ πρόσθεσε 15 πόνους.

Για τους ηττημένους, ο Εμπίντ είχε 17 πόντους και ο Χάρντεν 14 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών στο «FTX Arena».

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-19. 56-44, 81-66, 120-85

NBA: Τελευταία Ενημέρωση