Αγνώριστοι Μπακς και Γιάννης

Έχασαν με κάτω τα χέρια στη Φιλαδέλφεια

Την πέμπτη τους φετινή ήττα γνώρισαν οι Μπακς, καθώς έχασαν χωρίς να είναι καθόλου ανταγωνιστικοί από τους Σίξερς με 121-109.

Η ομάδα του Μιλγουόκι εμφανίστηκε αγνώριστη, με πολλές αδυναμίες στην άμυνα και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο μακριά από τον καλό του εαυτό. Ο Greek Freak σε 30 λεπτά είχε 18 πόντους με 19 χαμένα σουτ (8/20 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 0/2 βολές), επίδοση που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ για τον ίδιο. Στην υπόλοιπη στατιστική του είχε 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 3 λάθη. Η άμυνα των γηπεδούχων τον απορρύθμισε και στο φινάλε τον εκνεύρισε, όταν δέχτηκε μια… δαχτυλιά στο μάτι και διαμαρτυρόμενος για φάουλ δέχτηκε τεχνική ποινή.

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 31 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών δίνοντας το στίγμα από την πρώτη περίοδο, όπου είχε 14 πόντους. Ο Τομπάιας Χάρις με 22 πόντους πήρε την σκυτάλη στην δεύτερη περίοδο, με τους Σίξερς να φτάνουν την κατοστάρα στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Μάλιστα η ομάδα που φέτος σουτάρει με 36,3% στα τρίποντα είχε 44,4% (21/44) ισοφαρίζοντας το ρεκόρ στην ιστορία της με 21 εύστοχα σουτ πίσω από τα 7,25μ.

Οι Μπακς κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί στα τέλη του ματς, αλλά ήταν πλέον πολύ αργά.

Δωδεκάλεπτα: 38-30, 69-48, 100-73, 121-109