«Καθάρισαν» τη Νέα Ζηλανδία οι ΗΠΑ

Ένα δεκάλεπτο προέβαλε αντίσταση η Νέα Ζηλανδία

Χωρίς να ζοριστούν ιδιαίτερα, αλλά παίζοντας πολύ καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, οι ΗΠΑ νίκησαν άνετα 99-72 τη Νέα Ζηλανδία, στην πρεμιέρα τους για τον τρίτο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Επιθετική πολυφωνία από τους Αμερικανούς, που είχαν για κορυφαίο τον Πάολο Μπανκέρο με 21 πόντους, ενώ 14π. με 7 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Άντονι Έντουαρντς.

Από την ομάδα της Ωκεανίας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τε Ράνγκι με 15 πόντους.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η Νέα Ζηλανδία στο πρώτο πεντάλεπτο, καθώς πήγε στο +10 (4-14). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι ΗΠΑ πάτησαν το… γκάζι και κάνοντας επιμέρους σκορ 15-4, έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά (19-18). Οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκάλεπτου, με τους Αμερικανούς να κάνουν ένα μίνι ξέσπασμα και να ξεφεύγουν στο +11 (45-34) και τον Φοτού να διαμορφώνει το 45-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι ΗΠΑ είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, πηγαίνοντας αρχικά στο +12 (54-42) και φτάνοντας στο +17 (64-47), στο 26’. Έκτοτε, οι Αμερικανοί είχαν τον πλήρη έλεγχο, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +18 (76-58). Παρόμοια εικόνα είχε η αναμέτρηση και στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα του Στιβ Κερ να κάνει… πάρτι και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 99-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 45-36, 76-58, 99-72