Ζορίστηκε, αλλά καθάρισε τη Μονακό η Μπαρτσελόνα στην ιστορική βραδιά του Καλάθη!

Οι Καταλανοί επιβλήθηκαν με 88-83 των Γάλλων

Στην ιστορική βραδιά του Νικ Καλάθη, η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε 88-83 της Μονακό και παραμένει στην πρώτη θέση της Ευρωλίγκας με ρεκόρ 21-5.

Ο διεθνής γκαρντ έγινε ο πρώτος πασέρ στην ιστορία της διοργάνωσης αφήνοντας πίσω του τον Βασίλη Σπανούλη, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και κλεψίματα!

Άξιοι συμπαραστάτες του Καλάθη οι Έξουμ (22 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Ντέιβις (11 πόντοι).

Από την άλλη, για την ομάδα του Ομπράντοβιτς, που υποχώρησε στο 14-14, διακρίθηκαν οι Τζέιμς (19 πόντοι, 6 ασίστ), Μπέικον (16 πόντοι) και Μοτιεγιούνας (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Η Μονακό ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και απέκτησε μικρό προβάδισμα (6-11 στο 4’) με τον Τζέιμς να εκτελεί. Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και με επιμέρους 7-2, πέρασαν μπροστά στο σκορ (18-16 στο 8’). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (20-20).

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (32-32 στο 15’), με τον Χέιζ να καθοδηγεί την Μπαρτσελόνα και τον Μοτιεγιούνας να κρατάει όρθια την ομάδα του Ομπράντοβιτς. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έκαναν ένα ξέσπασμα και με τον Λαπροβίτολα να μπαίνει στην εξίσωση, έτρεξαν 10-2 και απομακρύνθηκαν με +8 (42-34), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Καταλανούς στο +6 (42-36).

Οι Μονεγάσκοι προσπάθησαν να κρατηθούν σε κοντινή απόσταση από τους «μπλαουγκράνα» στην αφετηρία του 3ου δεκαλέπτου (49-41 στο 23’), αλλά οι Κυπελλούχοι Ισπανίας πάτησαν το γκάζι και με σερί 8-0, εκτοξεύτηκαν στο +16 (57-41 στο 25’). Εντούτοις, ο Τζέιμς και η παρέα του δεν τα παράτησαν: με επιμέρους 10-1, ροκάνισαν τη διαφορά στο φινάλε της 3ης περιόδου (66-62) και έβαλαν… φωτιά στο ματς.

Το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο δραματικό στο 4ο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να ανατρέπουν την κατάσταση και να περνούν μπροστά στο σκορ (70-73 στο 35’), με τον Τζέιμς να πυροβολεί. Οι Καταλανοί αντέδρασαν όμως και με επιμέρους 8-2, ανέκτησαν το προβάδισμα (78-75) σε μια πολύ κρίσιμη καμπή του αγώνα.

Μοτιεγιούνας και Ντιαλό έδωσαν σκορ από τη γραμμή των βολών για τη Μονακό και ισοφάρισαν εκ νέου (78-78 στο 38’), ωστόσο οι Ντέιβις και Έξουμ διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με καθοριστικούς πόντους οδήγησαν την Μπαρτσελόνα στο τελικό 88-83.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-36, 66-62, 88-83.