Λύγισε την Μπασκόνια και ελπίζει ο Ερυθρός Αστέρας!

Οι Σέρβοι επικράτησαν 86-83 των Βάσκων

Γονάτισε την Μπασκόνια εντός έδρας ο Ερυθρός Αστέρας και παρέμεινε στο… κόλπο.

Οι Σέρβοι επικράτησαν 86-83 των Βάσκων, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 11-15 με αποτέλεσμα να είναι σε επαφή με την οκτάδα, ενώ έπεσαν στο 7-19 οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι μετρούν οκτώ διαδοχικές ήττες στη διοργάνωση.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίτροβιτς με 18 πόντους, ενώ 17 σημείωσε ο Γουόλτερς, ενώ στην αντίπερα όχθη 19 είχε ο Φοντέκιο και 18 ο Μπόλντγουιν.

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε η Μπασκόνια στην αναμέτρηση, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε με… καθυστέρηση στο παιχνίδι. Δεν έβγαζε ενέργεια και ήταν άστοχος, ενώ οι Βάσκοι ήταν πολύ «ζεστοί». Κάνοντας δύο φορές νταμπλ σκορ, με το 9-18 στο 7’, έχοντας ο Αστέρας σε εκείνο το σημείο 2/11 δίποντα, ενώ η περίοδος έκλεισε με το 13-26. Αφυπνίστηκε στο ξεκίνημα της β’ περιόδου ο Αστέρας και με επιμέρους 16-3 έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, ενώ με το 41-41 σφραγίστηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, με πιο χαμηλό σκορ. Με αποτέλεσμα η περίοδος να ολοκληρωθεί με το 55-56. Ζεστό ξεκίνημα έκανε στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Ράντονιτς, με τους Ντόμπριτς και Χόλινς να διαμορφώνουν το 62-58 στο 32’, ενώ ο Γουόλτερς ευστόχησε για το 67-61.

Παρά την ανωτερότητά του ο Ερυθρός Αστέρας έκανε τζάμπα λάθη στο τέλος και κράτησε στο παιχνίδι την Μπασκόνια, η οποία δεν βρει τρόπο να τιμωρήσει τον Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 41-41, 55-56, 86-83