Υποκλίθηκε στο… μεγαλείο του Χάουαρντ η Φενέρ!

Η Μπασκόνια νίκησε 80-79 τη Φενέρμπαχτσε

Μέγας είσαι Μάρκους Χάουαρντ και… θαυμαστά τα έργα σου!

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έβαλε τη Φενέρμπαχτσε σε θέση οδηγού στο τέλος, αλλά ο Αμερικανός γκαρντ απάντησε με μία τρίποντη-βόμβα στα 7,9’’ πριν από τη λήξη, δίνοντας τη νίκη 80-79 στην Μπασκόνια!

Μοιραίος για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ο Μάρκο Γκούντουριτς, ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.

Έτσι, οι Βάσκοι ανέβηκαν στο 7-5, ενώ από την άλλη οι Τούρκοι υποχώρησαν στο 6-6.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά (8-8). Στη συνέχεια, η Φενέρμπαχτσε πάτησε το… γκάζι και ξέφυγε με σερί 10-0 (8-18), με τον Χάουαρντ να διαμορφώνει το 10-18 της πρώτης περιόδου.

Με την ίδια… φόρα συνέχισε ομάδα του Ιτούδη και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Γουίλμπεκιν πήγε στο +15 (16-31), στο 13’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μπασκόνια ξεκίνησε μία φοβερή αντεπίθεση με πρωταγωνιστή τον «καυτό» Χάουαρντ για την ανατροπή (36-35) και με τον Μίλερ-ΜακΙντάιρ να κάνει το φόλοου κάρφωμα της χρονιάς, πήγε στα αποδυτήρια μπροστά (38-37).

Μεγάλο ντέρμπι ήταν και στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τη Φενέρ να περνά μπροστά προσωρινά (46-47), στο 24’. Στη συνέχεια, η Μπασκόνια απάντησε με τον Κότσαρ και πήγε στο +5 (52-47), στο 26’. Στα τελευταία λεπτά, οι Βάσκοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους, αλλά χάρη στον Χέιζ οι Τούρκοι έμειναν κοντά (57-55), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με το ορεξάτο ξεκίνημα του Ντόρσεϊ, η Φενέρ πέρασε μπροστά (59-60) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, με την Μπασκόνια να απαντά αρχικά με σερί 6-0, για το νέο +5 (65-60) και τον Μαρίνκοβιτς να την στέλνει στο +6 (70-64), στο 35’. Η ομάδα του Ιτούδη αντέδρασε με Μότλι και Γκούντουριτς για το προβάδισμα (74-75), στο 38’. Με 1/2 βολές από τον Κότσαρ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (77-77), με τον Ντόρσεϊ να κάνει το 77-79, στα 14,8’’ πριν από τη λήξη. Ο Χάουαρντ πέτυχε το τρίποντο και κέρδισε το φάουλ στα 7,9’’, αστοχώντας στη βολή, αλλά ο Γκούντουριτς αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και έτσι η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με το τελικό 80-79!

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 38-37, 57-55, 80-79